Category Archives: DC

Batman Incorporated

Scénář: Grant Morrison, Chris Burnham
Kresba: Yanick Paquette, Chris Burnham, Michel Lacombe, Frank Quitely

Batman Incorporated (2012-2013) - Demon Star v1-000Jsem veliký fanoušek Morrisonova Batmana a jeho série Batman a Robin obzvlášť, takže jsem si konečně šel užít tuhle sérii, která na tyto komiksy přímo navazuje. A přečetl jsem si rovnou všechny knihy Batman Inc. co jsou.

Je tu hodně podobností obzvlášť s Batmanem a Robinem, protože v komiksu je velký důraz na nového Robina, jímž je Batmanův syn Damian, a také část série kreslí vynikající Frank Quitely, který památně nakreslil většinu sešitů ze série Batman a Robin. A když už zmiňuju kresbu, tak později v Batman Inc. naprosto září kreslíř Chris Burnham, který je Quitelymu stylově podobný.

Batman Inc. je ale v lecčem dost jiný než předchozí Morrisonovi Batmani. V komiksu Batman organizuje velkou operaci, v níž po celém světě vybírá vhodné superhrdiny, aby si ve svých domovinách hráli na Batmana. Aby i Velká Británie, Japonsko, Brazílie… nebo třeba i africké země… měli temného mstitele, který bude zasévat strach do srdcí zločinců. To mu však začnou komplikovat neuvěřitelně mocní padouši s neuvěřitelně komplikovaným plánem.

Tahle série je občas pořádně drsná, ale především hýří různými leckdy až šílenými nápady a Morrison taky ukazuje svou chuť pro oživování dávno zapomenutých (někdo by řekl právem zapomenutých) nápadů z komiksu. Například se nám tu vrátí úplně první Batwoman, o níž nevědí ani mnozí Batmanovi skalní fanoušci. I když občas může série působit svými nápady až nahodile, Morrison to zvládá perfektně ukočírovat a jedná se o velice zábavnou jízdu.

Těžko se mi komiks detailněji popisuje, ale hodně velkým tématem bývá různá špionáž a zrádci uvnitř agentury, takže se dá říct, že tenhle Batman je vlastně takový barvitý superhrdinský James Bond.

Většina čísel je vynikajících, ale najde se i pár slabých momentů. Nejhorší je, když v závěru poslední knihy převezme na chvilku sérii vynikající kreslíř Chris Burnham, který… už není zase tak vynikající scenárista. Snaží se jít hodně v Morrisonových ujetých šlépějích a nemůžu říct, že jsou jeho komiksy úplně hrozné, ale v nejlepším jsou prostě totální průměr. Představte si, že koukáte na parádní dvouhodinový spektákl, ale v závěru jste nucený koukat na nějakou průměrnou studentskou dvacetiminutovku. Docela to kazí zážitek.

Celkově však skvělý a velmi zajímavý Batman.

8/10

(Obsahuje Batman Incorporated v1 + v2)

Batman Incorporated (2010-2011) - Deluxe v1-044 Batman Incorporated (2012-2013) - Demon Star v1-015 Batman Incorporated (2012-2013) - Gotham's Most Wanted v2-023

, ,

Catwoman: When in Rome

Scénář: Jeph Loeb
Kresba: Tim Sale

389572._SX1280_QL80_TTD_Na tenhle komiks jsem byl dlouho zvědavý, ale musím říct, že jsem vůbec nečekal, že mě tahle Catwoman tak vyrazí dech.

Catwoman: When in Rome vytvořila stejná dvojice jako slavný komiks Dlouhý Halloween s Batmanem. I tady vás čeká úderný scénář s cool vnitřními monology a především originální a zatraceně působivá kresba Tima Salea. Ten je většinou výborný, ale co předvádí tady, je naprosto dechberoucí. Catwoman je šíleně sexy a stylová, ačkoliv nosí svůj starý kostým, který má veliká ušiska a dokonce i ocas. Ale i prostředí, divoké barvy, akce… Nejsem žádnej uměleckej kritik, ale hromadu panelů by si zasluhovalo zarámovat a v podstatě KAŽDÝ panel je prostě nádhera, nádhera a ještě jednou nádhera.

Příběh je o Catwoman, která se vypravila do Říma, aby pátrala po své minulosti a hned se pustí do křížku s místními mafiózy. Je taky obklopená více chlapy, než by se jí asi líbilo – pohledný mlčenlivý zabiják Blonďák, úlisný Hádankář a taky je tu možnost, že ji z Gothamu sleduje samotný Batman. Scénář je překvapivě vcelku originální a přinese i nějaký ten zvrat. Loebem napsané hlášky bývají perfektní, ale konstrukce příběhu je někdy trochu zvláštní (některé zvraty mi nepřišly moc důvěryhodné a je vidět, že některé scény jsou dělané spíš pro efekt). Ale podle mě je zdejší příběh lépe zpracovaný než v uznávaném Dlouhém Halloweenu.

Čímž se dostávám k mé závěrečné a možná trochu kontroverzní myšlence – Catwoman: When in Rome je lepší než Batman: Dlouhý Halloween. Catwoman má totiž ještě působivější kresbu a příběh lépe funguje. Každopádně bez jakéhokoliv srovnávání doporučuju tenhle komiks všem, protože to je maximálně příjemný komiks nejen pro fanoušky Kočičí ženy.

9/10

Catwoman-05-005 Catwoman-When-in-Rome-int page01

, , ,
[Top]

Fallen Angel 01-11

Scénář: Peter David
Kresba: David Lopez

000-Fallen Angel 010 Rembrandt-DCPPetera Davida mám rád, tak jsem se chtěl podívat i na tenhle jeho ne-superhrdinský kousek. Fallen Angel je komiks o záhadné krásce, která v kápi chrání pořádek ve městě Belle Noire. Dobrá, takhle to až tak „ne-superhrdinsky“ nezní, ale zpracování se přece jen odlišuje. Tohle rozhodně není kopírka Batmana.

Tématicky je Fallen Angel spíše „městské fantasy“. Vidíme špinavé temné město, kde je zločin každodenním chlebem místních občanů, a v noci vychází jen ti největší odvážlivci. Sem tam se vyskytnou nějaké ty nadpřirozené schopnosti, které ještě víc znepříjemňují obyvatelům život. Naštěstí je tu také Lee, přezdívaná Padlý anděl, která za peníze sem tam nabídne pomoc s jejich problémem. Často jde o to, že se jejich blízcí přimotali k nějakým nelegálním věcem jako prostituce, drogy a podobně. Lee je ve městě sice relativně nová, ale už má respekt a slušně z ní mají nahnáno i ti největší gangsteři.

Celkově hlavní postava je velmi dobrá. Je to správná drsňačka –  a Peter David mi u svého Hulka ukázal, jak skvěle drsňáky umí – ale zároveň je půvabná a není dokonalá. Například spí s jedním gangsterem a občas má trochu sadistické choutky. I ostatní postavy nejsou vůbec špatné. Často to jsou různí podivíni, například asiat předstírající, že neumí moc anglicky a žijící v hrobce, či barman a věrný pomocník Angel, který kdysi býval nacistickým důstojníkem.

Samotné příběhy někdy nejsou až tak zajímavé, ale zpracování je téměř vždy skvělé. Komiks má dobré tempo a skvělé scény.

Výborné městské fantasy Petera Davida, určitě si přečtu i další díly.

8/10

004-Fallen Angel 009-Rembrandt-DCP Fallen Angel #001 Pg 04 FallenAngel05p05

,
[Top]

Wonder Woman 2: Odvaha

Scénář: Brian Azzarello
Kresba: Cliff Chiang

wonder_woman_odvahaSakra, já už mám na tu komiksovou Wonder Woman fakt nějakou smůlu. Jednička mi přišla ještě jako slušný komiks, ale tohle…?

Tahle Wonder Woman má především skvělou kresbu. Samotná WW sice nevypadá tak sexy, ale má zajímavý božský vzhled se snědou pletí, orlím nosem a cool kostýmem. Ostatní postavy jsou ale vizuálně ještě zajímavější a působí originálně. Anorektická Svár, divný klučina se svícemi přetékajícími na ksicht Hádes a tak dále. To vše je vybarveno divokými barvami a obálky jsou zatraceně cool.

Jenže tím tak nějak komiks co se týče kvalit končí. Ano, scény vypadají hustokrutopřísně, jenže jsou taky hrozně často stupidní. Wonder Woman chce zachránit holku, kterou zbouchnul Zeus, a tak je o ní mezi bohy velký zájem. Každý má nějaký svůj plán… škoda jen že hlubší motivace postav povětšinou chybí. Máme se asi spokojit s tím, že jsou to prostě ti řečtí bohové, kteří tak rádi pletichaří. Jenže když máme v komiksu moderní vzhled, tak by bylo fajn, kdyby měly postavy moderně i zajímavé charaktery.

Azzarello se snaží na čtenáře neustále udělat dojem svými nápady a akcí. Obojí na první pohled vypadá výborně, ale hned na druhý to může být slušné WTF. Například se tu dozvíme, že Amazonky se vydávaly sem tam spát s námořníky, aby získaly další děti do svého rodu. Potom otce bez milosti zabily. Takže drahé sestry hrdinné Wonder Woman jsou vražedkyně. Vadí jí to? Nevíme, protože Azzarello nikdy do hloubky nejde, a už rychle radši přichází s dalším nápadem – když se Amazonce narodí syn, dá ho do služeb kováři Héfaistovi. Tady už Wonder Woman váhá a chce je zachránit, ale dozví se, že oni jsou rádi stroji na výrobu zbraní. Ale to opravdu každý napůl námořník, nápůl Amazonka je spokojený s tím, že bude od narození do smrti vyrábět zbraně v megakovárně jako otrok? Nevíme, Azzarello nikdy do hloubky nejde. A nechtějte, abych začínal o megaujeté svatbě Wonder Woman s Hádesem, která má strašně super obálky, ale číst pak bubliny je za trest. Mimochodem na jedné obálce se Wonder Woman líbá s jedním padouchem, což v komiksu vůbec nedělá a dokonce to mezi nimi ani nijak nejiskří, nic. Chápu, že obálky občas přehánějí, aby nalákaly čtenáře, ale tohle už je trochu moc.

Wonder Woman od Azzarella je rádobydrsňácká slátanina se super kresbou.

5/10

WW_2_029 womnder-woman-2-odvaha-3 WW_2_060

,
[Top]

Gotham Central 1: Při výkonu služby

Scénář: Ed Brubaker, Greg Rucka
Kresba: Michael Lark

gothamNa tenhle komiks jsem slyšel spoustu chvály, a jsem rád, že se můžu připojit k opěvování této série.

Vidíme v něm policejní jednotku v Gothamu, kteří mají trošku mindráček, že jsou neustále ve stínu Batmana. Netopýr se sice soustředí především na padouchy se superschopnostmi, jenže se hned ukazuje, že obyčejní „hoší v modrém“ jimi můžou být vystaveni taky, a narozdíl od Batmana nemají žádné speciální hračky a super trénink. Přesto dělají vše pro to, aby ukázali, že jsou potřební.

Námět je fajn, ale zpracování je to, díky čemuž tenhle komiks vysoko ční nad klasickou mainstreamovou produkcí. Brubaker a Rucka fakt zamakali a vytvořili velice moderní kriminálku a dospělý komiks, který může seriálovým fanjšmekrům připomenout The Wire. I zde se snažíme vidět policejní práci realisticky (čili žádná Kriminálka Las Vegas či starší devadesátkové kriminálky), takže kromě napjatých vztahů anečernobílých charakterů tu má například své místo i prachobyčejná náhoda – která může hrát ve prospěch i v neprospěch policie.

V první knize vidíme víceméně dva větší příběhy, v nichž se objeví i slavní superpadouši. Komiks je temný a dospělý, takže i jejich vyobrazení je velmi znepokojující. Důležitější ale je, že hlavní hrdinové z policie jsou skvěle napsaní a určitě jim budete fandit.

Kdybych musel něco vytknout, tak finále závěrečného příběhu možná nemá takový důraz a napětí jako předchozí čísla, možná je to vyvrcholení na tak namakaný komiks jako je Gotham Central příliš obyčejné… Ale závěrečná civilní tečka je opět správně mrazivá a skvělá.

Gotham Central opravdu moc doporučuju!

9/10

1490243647-446x719_fx (1) 1490243647-446x719_fx gotham-central-1-pri-vykonu-sluzby-2

,
[Top]

Wonder Woman: Love and Murder

Scénář: Jodi Picoult
Kresba: Terry Dodson, Drew Johnson, Paco Diaz

Wonder_Woman_Love_and_MurderPřed zhlédnutím filmu jsem se začetl do tohoto komiksu a trochu jsem čekal, že po filmu bude tohle balzám na mé komiksové nervy. Ukázalo se však, že film je pecka, zatímco tenhle komiks… ani ne.

Tahle Wonder Woman pochází z roku 2007 a jedná se o příběh, který dostala do rukou spisovatelka, pro níž byl tohle její první komiksový počin. Wonder Woman je v komiksu občas osočována z toho, že je vražedkyně, protože v jedné vypjaté chvíli zabila extrémně nebezpečného padoucha. Proto se spíš ukazuje ve své nové civilní identitě, což je jakási tajná agentka zaměřená na nadlidi. Parťáka jí dělá drzý floutek, kterému se líbí Wonder Woman (ale v civilu ne). Hlavně se však vrací z mrtvých matka Wonder Woman, s níž manipuluje padouška Circe, a společnými silami hodlají zotročit lidstvo…

No, příběh je naprosto průměrný a navíc mi přijde, jako bych už ho několikrát četl (hrdina v ústraních, Wonder Woman se hádá s matkou, manipulující padouch, ovládnutí světa…). Jenže ono to není ani zajímavě zpracováno. Matka Wonder Woman svý dceři vyčítá spíš kraviny a sama se chová šíleně divně. S parťákem se tam začíná naznačovat romance, jenže zaprvý ten chlápek má působit jako roztomilý rošťák, ale spíš působí jako nadržený úchyl, a zadruhý se v jejich „romanci“ snad náhodně střídá, jak se k němu Wonder Woman chová. Občas je na něho možná až moc přísná (riskuje pro ni život a ona ho za to zbije), ale snad ještě častěji je na něho až moc hodná (má na ni oplzlý hlášky a ona ho v tom podporuje a flirtuje s ním). Celkově ten vztah je prostě katastrofa.

Místy se do komiksu poměrně originálně vnáší to, jak je Wonder Woman v civilu trochu nemožná, když třeba nezná základní věci z našeho světa jak natankovat benzin. Nejsem si jistý, jestli je to úplně logický, vzhledem k tomu, že už Wonder Woman v tomhle světě má nějakej ten pátek fungovat, ale přišlo mi to docela zábavný a vlastně i roztomilý.

Tou nejlepší věcí na komiksu je kresba. Všichni kreslíři fakt umí, takže je na co se koukat… no, především je krása se koukat na Wonder Woman.

Celkově však bohužel docela mizerný komiks s Wonder Woman, který alespoň pěkně vypadá.

5/10

1994617-ww7 ww10p2 ww10p4

[Top]

Supergirl v7 01-06

Scénář: Steve Orlando
Kresba: Brian Ching

Supergirl (2016-) 003-000Všiml jsem si, že v DC zase mají nějaký restart na přilákání nových čtenářů… Proč ne. A tak jsem se rozhodl, že se podívám na jejich novou Supergirl.

Nejprve u mě zavládlo nadšení. Nová Supergirl má hodně zajímavou kresbu, která je jakýmsi mixem cartoonu a realističtější superhrdinské kresby. A to prosím cartoonu bez výraznějšího manga stylu, který je teď všude. Umím si představit, že se tahle kresba nemusí líbit každému, ale u mě zabodovala. Především se ale v prvním čísle Supergirl skvěle představí a scenárista na nás začne sypat několik skvělých nápadů… například je skvělé, že Supergirl je ve své civilní roli za takového losera proto, že všechna technologie byla na její domovské planetě natolik vyspělá, že i ta nejmodernější pozemská je na ni příliš primitivní, takže pak v konečném případě působí hloupě, že nezná základní věci. Civilní část o tom, jak si Kara musí zvykat na to, že už není premiantka a nadaná dívka, ale ten divňous, co ničemu nerozumí, je prostě skvělá.

Bohužel se to začne rychle hroutit. Bez zbytečného rozepisování prostě nastane ta superhrdinská část, a ta je absolutně nezajímavá. Se Supergirl začne bojovat robotí verze Supermana, která má v sobě mozek jejího zlého otce… Co jsem pochopil, tak už je to existující postava, kterou zde možná trochu dál rozvíjejí, ale mně to nic neříkalo, a ta postava mě k smrti nudila. A to jsem s ní musel číst 5 dlouhých čísel, ach jo.

Vážně doufám, že autoři nevystříleli všechny dobrý náboje v prvním čísle, a tahle série se zase zvedne v kvalitě.

6/10

Supergirl (2016-) 002-004 Supergirl (2016-) 002-016 Supergirl (2016-) 006-006

[Top]

Power Girl 13-27

Scénář: Judd Winick. Matthew Sturges
Kresba: Sami Basri, Hendry Prasetya

power-girl-024-2011-digital-empire-001Tahle série s vyzývavou superhrdinkou mě vcelku bavila, tak jsem se rozhodl ji i dočíst – což nebyl takový problém, protože byla ukončena 27. číslem.

Předchozí čísla byla místy velmi vtipná a měly super kresbu. Zde máme nové kreslíře Sami Basriho a Hendryho Prasetyu, kteří sice nemají takový komediální švih, ale rozhodně se na jejich kresbu dobře kouká a díky barvám působí i vcelku originálně. Bohužel i scenárista byl vystřídán za nového, konkrétně Judda Winnicka. Žádný velký kvalitativní sešup se nekoná, ale to především proto, že předchozí čísla sice byla fajn počtení, ale o nic výjimečného se nejednalo.

Celá nálada komiksu se tu mění. Power Girl zde řeší závažnější věci… Zlého a nebezpečného Maxwella Lorda, jehož si ale nikdo nepamatuje díky jeho superschopnostem, mága, který útočí na Power Girl i na Supermana (protože magie je jedna z mála věcí, proti které nejsou kryptoňani odolní) a dojde i na čísla, která by se dala označit za politická.

Konkrétně se jedná o příběh nespravedlivě obviněného Araba se superschopnostmi, který byl pro mě jedním z nejlepších čísel od Winicka. Na konci ještě nastupuje na roli scenáristy Matthew Sturges, který napsal také trochu politický příběh, protože v něm ženy a holky bojují díky Power Girl za „empowerement“. I tento příběh mě zaujal víc než nějaké bitky s fialovými monstry a přerostlými magickými dinosaury.

Jediný větší přešlap je poslední číslo od Sturgese, který má stokrát ohraný námět – padouch před hrdinu dá zdánlivě nemožný úkol zachránit několik nebezpečných situací najednou. Z nějakého důvodu mi tento příběh v jeho podání přišel neuvěřitelně nudný a otravný. To rozhodně nebyl nejlepší způsob jak ukončit sérii.

Cca druhá polovina série Power Girl je znatelně méně komediální a o trochu horší než první půlka od Graye, Palmiottiho a Amandy Connerové, ale stále se jedná o solidní superhrdinské čtení.

7/10

power-girl-016-2010-digital-empire-009 power-girl-020-2011-digital-empire-005 power-girl-024-2011-digital-empire-009

[Top]

Batman: Soví město

Scénář: Scott Snyder, James Tynion IV
Kresba: Greg Capullo, Jonathan Glapion, Rafael Albuquerque, Jason Fabok, Becky Cloonan, Andy Clarke, Sandu Florea

big_batman-sovi-mesto-180604První kniha od Snydera, která vítá Netopýra v novém „restartu“ DC světa, nebyla vůbec špatná, ale o nic dechberoucího, co každý milovník komiksu musí mít doma, nešlo. Dvojka je na tom podobně.

Opět je tu poměrně zajímavý příběh o starodávné soví sektě, která je rozlezlá po celém Gothamu a ze stínů vraždí nepohodlné lidi, a o naštvaném Batmanovi, který se je teď snaží vymýtit. Je možné, že tenhle soví příběh se ještě dál rozprostírá v dalších DC sérií, protože jsem měl občas pocit, že mi chybí nějaké souvislosti. Gradace příběhu tu taky absentuje.

Kresba je pořád skvělá a vypíchnout musím dva příběhy, které nesouvisejí s hlavní dějovou linkou. První je příběh na konci, který má sice cartoon kresbu, ale je poměrně temný a ukazuje dva sourozence, co žijí v jedné z těch horších částí Gothamu. Chlapec trpí šikanou kvůli své homosexualitě, jeho technicky zručná sestra se mu snaží pomoct a samozřejmě se do toho zapojí i Batman.

Druhý příběh je jakýmsi rebootem padoucha Mr. Freeze. Máme tu jeho nový origin následovaný parádním střetem s Batmanem. Nebudu spoilerovat, ale u Freeze je jedna zásadní změna, která může změnit pohled na tuto postavu, a mně osobně se tak zamlouvá víc a připadá mi nyní realističtější a zajímavější. Tento jednosešitový příběh je pro mě jednoznačně nejlepší věc v celé této knize.

Celkově vedlejší věci často upoutaly mou pozornost víc než dějová linie se sovími vrahy, která není vůbec špatná… jen se prostě nejedná o nic extra působivého a už vůbec ne originálního. Dohromady je ale tento book fakt poctivým batmaním počtením.

8/10

5 pcs_1-1380788375 pcs_1-1380788491

,
[Top]

Wonder Woman: Earth One

Scénář: Grant Morrison
Kresba: Yanick Paquette

357727._SX640_QL80_TTD_Remake „Země jedna“ se Supermanem mě dost zklamal, ale vidět Wonder Woman v podání Granta Morrisona jsem si nemohl nechat ujít.

Nejsem žádný znalec Wonder Woman, ale z komiksu mám pocit, že se Morrison hodně vrací ke kořenům. Vidíme tu origin Diany Princeové, ale tím návratem ke starým komiksům myslím spíše to, že její svět není ukazován tak temně, naopak je hodně barevný a sama Wonder Woman je často velmi usměvavá, někdy až vyvádí blbosti, což je dost změna oproti novějším komiksům, kde vídám – minimálně z obálek – Wonder Woman spíše vážnou a zuřící v zápalu boje.

S Paradise Island, z něhož Wonder Woman pochází, si Morrison hodně vyhrál – odehrává se tam dokonce větší část komiksu. Tady už ale musím zmínit kreslíře Yanicka Paquette, který je naprosto fantastický. Jeho Wonder Woman je úchvatný mix sebejisté moderní ženy a nejkrásnější bohyně. Ostatní amazonky na tom nejsou s půvabem o nic hůř – naopak je jedna z nich krásnější než druhá a na ostrově se najdou všechny druhy žen od zrzavých femme fatale po atletické černošky s výraznými rysy.

Chování obyvatelek ostrova a dokonce i způsob vyprávění komiksu je dosti mytologický. Na začátku vidíme Wonder Woman v řetězech (jeden z nemála scén věnována bondage kořenům postavy), která se musí zpovídat z toho, že pomohla pilotu Stevu Trevorovi, který na jejich ostrovu ztroskotal. Bohužel jsem zde postrádal trochu více děje. Hodně se zde sází na atmosféru, která je skvělá, ale tak v první polovině jsem se dokonce trochu ztrácel v časové posloupnosti scén.

To se mění někdy v druhé polovině, kdy se Wonder Woman dostává do světa lidí. Příběh najednou šlápne na plyn a řítí se do finále… které je naprosto fenomenální. Mnoho skvělých scén a hlášek a snad ještě více dechberoucí kresba, v níž Wonder Woman září jak ta nejzářivější hvězda.

Jenže takhle výborný je komiks až v závěru. Velká část komiksu je pěkná, ale spíše „na koukání“, což mě až tolik osobně nebere. Proto musím dát nižší hodnocení, i když jsem si tenhle kousek celkově užil a závěr skoro zamiloval.

7/10

17450181 21-wonder-woman-earth-one-004.nocrop.w529.h861 174496901

,
[Top]

Just Imagine…

Scénář: Stan Lee, Michael Uslan
Kresba: Joe Kubert, Jim Lee, Chris Bachalo, Gary Frank, Dave Gibbons, Jerry Ordway

StanLee_JLA#1pg01Byly časy, kdy se DC s Marvelem občas dohodly na nějakém společném projektu, ať už šlo o velký crossover, kde se hrdinové obou vydavatelství pomlátili (DC vs. Marvel) nebo menší crossover, kde se hrdina Marvelu setkal s hrdinou DC (např. Spider-man & Batman: Disordered Minds). Tohle je něco trochu jiného. Komiks spočívá v tom, že nejznámější tvář a spoluzakladatel Marvelu si vezme na paškál postavy DC s tím, že je znovupředstaví jinak, asi ve více marvelovském stylu. Navíc mu v tom budou sekundovat áčkoví kreslíři spříznění s DC jako Gary Frank, Dave Gibbons či sám Jim Lee.

Nebudu vás dlouho napínat – podobně jako většina těchto kombinací Marvelu a DC (i když oceňuji tu snahu a to, že dvě největší superhrdinská nakladatelství spolupracují) je i tohle velice slabým komiksem. A nebudu chodit kolem horké kaše, můžou za to scénáře Stana Leeho. Mám rád toho chlapíka, ale vypadá to, že to nejlepší si odbyl ve spolupráci s dalšími legendami jako Jack Kirby či Steve Ditko v 60. a 70. letech. Cokoliv novějšího je v nejlepším případě průměrným počtením a tento komiks je ještě pod tím průměrem.

Všechny nové verze superhrdinů mají poměrně jednoduchý origin. Některé reinkarnace mi přišly docela blbé (přírodní Green Lantern nasávající sílu ze stromu), některé nebyly špatné (černoch, který až ve vězení přijde k bohatství a ke svému ošklivému netopýřímu kostýmu, co opravdu nechutně připomíná zmíněné zvíře). Ale ani nejslavnější superhrdinové nemusejí mít bůhvíjak propracovaný počátek. Průšvih je v tom, že ty samotné příběhy jsou k u zoufání nudné, neoriginální a plné nezajímavých, plochých postav. Stan se tu snaží být trošičku dospělejší (asi na úrovni 70. let), ale zvlášť v kombinaci s moderní kresbou jsou jeho naivňoučké dialogy jako pěst na oko, absolutní nesoulad.

Tento projekt inicioval Michael Uslan, který ve většině komiksů přidává na konci svůj minipříběh s hrdinou, jemuž zrovna sešit patří. Díky nim je pak ještě více znát, jak se Leeovi nedaří poutavě psát – tyto krátké příběhy se stejnými hrdiny jsou totiž všechny mnohem lepší, až u nich ty dané postavy dokážou zaujmout. Nejsou vynikající, ale jsou velmi slušné, což se o žádném příběhu čistě od Leeho říct rozhodně nedá.

Musím se tu přiznat, že komiksů z tohoto projektu je docela dost – celých třináct – ale já jsem přečetl jenom šest (konkrétně: Green Lantern, Shazam, Catwoman, JLA, Wonder Woman, Batman). Všechny měly velice podobnou kvalitu (nejzajímavější asi byla Wonder Woman s působivou kresbou Jima Leeho), čili velmi nízkou, takže už se mi do dalších komiksů nechtělo.

Hodně slabá záležitost, která si nezaslouží vaši pozornost.

4/10

Wonder Woman  017 StanLee_JLA#1pg13 just imagine Stan Lee's - Shazam (21)

, , , , , ,
[Top]

Teen Titans Vol 3: Beast Boys and Girls

Scénář: Geoff Johns, Ben Raab
Kresba: Justiniano, Tom Grummett

Teen_Titans_-_Beast_Boys_and_GirlsVe třetí knize Teen Titans se Geoff Johns zaměřil na Beast Boye. V první části tu máme otisknutou jeho minisérii a poté se vrhneme na další čísla ze série, v nichž také sehraje ústřední roli.

Na úvod ještě musím říct, že obálka dost klame tělem – takovýto cartoon styl v komiksu nenajdete. Hlavní sérii dál výborně kreslí Tom Grummett a minisérie je výtvarně zpracována Justiniano, který ji kreslí v moderním, realističtějším mainstream stylu (což neznamená, že je lepší – naopak Tom Grummett je v mých očích minimálně o třídu lepší).

Minisérie Beast Boy, kterou Johns napsal spolu s Bene Raabem není špatná, ale na úroveň dosavadních čísel Teen Titans se nechytá. Vidíme v ní Beast Boye předtím, než se přidal k Teen Titans. Chtěl by zase rozjet hereckou kariéru, potkává svého loserovského bratránka a je obviněn z vraždy. Komiks se dobře čte a dobře se na něho kouká, ale není to nic, u čeho byste si měli říct „wow“.

Příběh z hlavní série Teen Titans už je něco jiného. Hlavně zde Johns opět dokazuje, jak neuvěřitelně dobře umí pracovat s postavami, takže během střídání akčních a zábavných scén je téměř nemožné si nějaké postavy neoblíbit a nezajímat se o to, co s nimi bude dál. Celá sestava Teen Titans je prostě super, překypuje životem a navíc navštívíme i různé kouty DC vesmíru (Superboy navštěvuje Gotham).

Minisérie o Beast Boyovi byla fajn, člověk se aspoň o něm něco víc dozví, ale Teen Titans je ta výborná série, kterou chcete číst. Už se moc těším na další čísla.

8/10

tenchi_teentitans15_p08 Teen Titans v3 14 (23) tenchi_teentitans13_p07

(Obsahuje Beast Boy 1-4 + Teen Titans v3 13-15)

[Top]

DC Comics Bombshells 01-06

Scénář: Marguerite Bennett
Kresba: Marguerite Sauvage, Laura Braga, Stephen Mooney, Ted Naifeh

DC Comics - Bombshells (2015-) 004-000Po velmi zábavném a celkově fajn komiksu Ame-Comi Girls jsem se slušně těšil i na tento kousek, s nímž má společného tři věci – Také vychází primárně jako webkomiks (takže jsou třeba strany orientované na šířku), také propaguje sérii figurek s alternativními verzemi známých superhrdinů, a především je zaměřený na ženské postavy. Tyto dva komiksy se ale liší v jedné podstatné věci – v autorském týmu.

Ame-Comi psali chlapi, zatímco tohle píše paní. Nechci tu říct, že chlapi můžou psát jedině tak a ženy jedině takhle, ale tady je to zrovna znát, protože zatímco v Ame-Comi máme dívčí hrdinky hlavně proto, že se na ně dobře kouká, tak Bombshells jsou pojaty velmi „žensky“ – hrdinky jsou sice samozřejmě také pěkné a některé i sexy, ale o to v tomto komiksu nejde. Bennetová se velmi snaží ukazovat, jak jsou ženy silné postavy, jak bojují vůči natlákům společnosti a tak dále… Proti tomu v základu nic nemám, jen bohužel v tomto komiksu mě to vůbec nebavilo.

Pořád srovnávám s Ame-Comi ale ono i celkově pin-up styl může na první pohled slibovat spíše nenáročnou zábavu, kde si chlapi zaslintají, což tento komiks není. Bombshells se berou až překvapivě vážně, a tak si v těchto dílech můžete počíst o drsné realitě v Rusku, o nedostatku žen v Americe za druhé světové, o tehdejších tajných lesbických vztazích… A u všeho můžeme obdivovat ženskou statečnost a sílu, případně ženské padoušky, muži jsou zde odsunuti na druhou kolej.

Je dost možné, že tento komiks je natolik ženský, že je prostě určený především pro ženy a já jakožto muž ho nedokážu moc pochopit a docenit. Za mě jsou však bohužel Bombshells spíše podprůměrnou záležitostí, která není dostatečně poutavá a zábavná.

5/10

DC Comics - Bombshells (2015-) 006-010 DC Comics - Bombshells (2015-) 004-012 DC Comics - Bombshells (2015-) 001-015

[Top]

Superman’s Metropolis

Scénář: R.J.M. Lofficier, Roy Thomas
Kresba: Ted McKeever

Supemet00aDC rádi experimentují, a tak přišly s hodně zajímavým projektem – svou svatou superhrdinskou trojici (Superman, Batman a Wonder Woman) nechali promíchat s filmovými klasikami. Jako první tu je Superman s kultovním sci-fi Fritze Langa Metropolis.

Musím se přiznat, že film Metropolis jsem viděl, a i když oceňuji jeho přelomový vizuál, šíleně mě nudil (má jednoduchý příběh vyprávěný nudným a ujetě expresivním stylem němých filmů). Než mě někteří z vás ukamenujete, pár němých filmů se mi líbilo a jiné dílo Langa, M: Vrah mezi námi, považuju za úžasný film.

Příběh filmu je na Supermanův vesmír naroubovaný s až překvapivou lehkostí. „Clarca z rodu Kentů“ okouzlí revolucionářka Lois a rozhodne se zachránit město, v němž bohatá elita (Lex Luthor) zotročuje dělnickou třídu. V komiksu se objevuje spousta scén z filmu a vůbec to nepůsobí nuceně. Samozřejmě charaktery původních DC postav jsou lehce pozměněné, ale vždy si ponechávají to důležité ze sebe.

Bohužel jsem dost nepochopil výběr kreslíře Teda McKeevera. Jeho netypický styl s „ošklivými“ postavami jsem si vychutnával v parádním komiksu Extremist, ale zde jeho dosazení za post kreslíře považuju za krok mimo. K „drškatým“ špinavým postavám se mi moc nehodily naivňoučké rozmluvy z Metropolisu a hlavně samotný vizuál města, hlavní tahoun původního filmu, se v komiksu prakticky nenachází. Budovy a stroje – které vidíme minimálně – jsou v komiksu na sebe prostě nějak ošklivě naházené a nepůsobí futuristicky.

Supermanův Metropolis pro mě představuje promrhaný potenciál. Film Metropolis má sice naivní, ale nadčasový příběh, který se rozhodně dá převyprávět zajímavým způsobem. Zde se scénář možná až moc drží původního filmu, nepřináší nic zajímavého nového, a kresba, která má být v tomto případě velmi důležitý prvek, celému projektu podráží nohy.

5/10

Supemet22 Supemet10 Supemet04

[Top]

Batman: Soví tribunál

Scénář: Scott Snyder
Kresba: Greg Capullo

big_batman-sovi-tribunal-165536Na Batmana od Snydera jsem slyšel spoustu chvály. Navíc jeho předchozí delší příběh v Detective Comics Black Mirror (který možná vydá i Crew v češtině) byl naprosto úchvatný. První část Snyderova runu Batmana mně ale zatím dech nevyrazila.

Bruce Wayne zjišťuje, že v jeho městě možná opravdu existuje tajemný soví tribunál, který ze stínů už odnepaměti řídí Gotham. Ze začátku se tomu Batman zdráhá uvěřit, ale soví agenti ho brzy vyvedou z omylu…

Musím uznat, že Scott Snyder umí velmi dobře vyprávět příběh. Komiks se skvěle čte a na čtenáře i trochu dýchne atmosféra města s dlouhou minulostí a svébytnou duší. Bohužel však tento námět nenaplňuje svůj hororový potenciál a zůstáváme spíše u klasičtějšího superhrdinského příběhu.

Kromě toho, že je jinak však komiks velmi zručně napsaný, je také skvěle nakreslený. Greg Capullo umí nejen kreslit „klasičtější“ scény typu Batman v jeskyni či rvačka s nějakým tím padouchem, ale zde se i slušně vyžívá v netypických, halucinogenních scénách, o něž není v druhé půlce knihy nouze. Dojde i na trocha experimentování s orientací stran.

Batman: Soví tribunál je bezesporu kvalitní komiks. Je třeba zdůraznit, že příběh není v této knize uzavřený, takže je ještě možné, že opravdu působivé scény mě ještě čekají. Zatím však „pouze“ výborná superhrdinská věc.

8/10

b_c4896-276ba1019a0c216f6e29204e7b6ed966 pcs_1-1368128437 pcs_1-1368128400

,
[Top]