Category Archives: Evropa

Sojčák

Scénář: Jaako Ahonen
Kresba: Jaako Ahonen

big_sojcak-00k-283003Sojčák láká především působivou kresbou. I mně se hned zalíbila, ale hned jsem po tomhle komiksu nesáhl, protože jsem měl tušení, že se bude na kresbu spolíhat až moc. A je to nakonec částečně pravda.

Kresba je opravdu super, a to od první do poslední stránky. Postavy vypadají jak prokreslenější zvířátka od Disneyho, ale jsou zasazeny to dost pochmurného prostředí, které úspěšně vytváří atmosféru starých hororů, například těch od Edgara Alana Poeho.

Na příběh komiks nekašle (jak jsem se obával), ale bohužel se mi moc nelíbil. Hlavní hrdina je nucen starat se o svou maminku, která v něm vyvolává neustálý strach ze světa mimo zdi jejich starého vrzajícího domu. Sojčák mamince věří a jeho strach se brzy začne zhmotňovat…

Ačkoliv jsou v komiksu mluvící zvířata, tak mám pocit, že se autor snažil o klasický hororový příběh, kde nemá být žádná velká nadsázka. Proto mi neseděla skutečnost, že se nevysvětlí nějaké věci jako třeba kde bere Sojčák jídlo pro maminku a pro sebe… Donáškovou službu jsem tam neviděl, neukáže se ani žádná zahrada, kde by něco mohli pěstovat… Nechci rejpat, ale i na malém prostoru bych uvítal propracovanější (ač fantaskní) svět, protože takto na mě komiks působil, že je jen hraný na co největší efekt.

Proto nakonec Sojčáka považuju za sice krásně nakreslený komiks, ale obsahově šel mimo mě.

6/10

d28b47613092814d353389db23c5_w640_g4f3ef6b427ee11e69966002590604f2e jaybirdhcp6 y4Ayl

Padoucnice 1-3

Scénář: David B.
Kresba: David B.

9788023863369Název tohoto komiksu mám dlouho vpálený do mozku, ale až teprve teď jsem se odhodlal ho přečíst.

Jedná se o autobiografický román z Francie, v němž se autor vytasil s kresbou, která na první pohled vypadá jednoduše (a ještě k tomu je černobílá), ale postupně se ukazuje, že „David B.“ je opravdu zajímavý kreslíř, který má obrovitánskou fantazii.

Vidíme příběh jedné rodinky, která si žije na docela vysoký noze, ale do jejich života zasáhne nemoc jednoho ze synů (bratra autora). Má epileptické záchvaty, s nimiž si západní medicína v té době neuměla moc poradit, a tak rodina zkouší různé alternativní metody a neváhají kvůli tomu i zásadně měnit svůj životní styl.

Upřímnost autora je někdy až zarážející. Sděluje čtenáři i své nepříliš lichotivé myšlenky a pocity, za které by se většina z nás styděla a na veřejnost je nevytahovala. Například v komiksu přiznává, jak ho fascinovalo kreslení brutálních bitev či dokonce jak si v jednu (ač docela krátkou) chvíli přál, aby byl jeho bratr mrtvý.

Padoucnice má celkově 6 dílů a já zatím přečetl první tři. Kdybych je měl hodnotit zvlášť, tak první díl je velmi slušný, ale komiks se pořádně rozjede od druhého dílu, kde už to je fascinující jízda imaginativně vyprávěného příběhu o (ne)všedním životu jedné rodiny.

8/10

7c34fb0ba641377acf3a5a5a1b7b9a51 9782844140043_pg PlancheA_11387

[Top]

Berceuse assassine Vol 3: La mémoire de Dillon (Ukolébavkový vrah 3)

Scénář: Philippe Tome
Kresba: Ralph Meyer

berceuseassassine03První dva díly „Ukolébavkového vraha“ byly dost pěkným thrillerem o nespokojeném manželském páru s blížícím se tragickým koncem. Místo aby na sebe díly kontinuálně navazovaly, navzájem se doplňovaly a čtenáři se dozvídali nové, někdy dost překvapivé informace. Třetí a závěrečný díl překvapivě přináší úplně nový příběh o jednom indiánovi – ale i ten se nakonec vplete do předešlého příběhu.

Třetí díl je opravdu dost netypický a zdánlivě vůbec do komiksu nezapadá. Scénář je ale velmi zručně napsaný a v duchu komiksu vypráví slušně depresivní příběh o indiánovi, který se vydává do města pomstít svoji rodinu, ale v prostředí města je brzy úplně ztracený.

Najednou se tu oproti předchozím dílům vyskytuje i trochu té mystiky, neboť indián vidí různé duchy a ne úplně racionální souvislosti. Díky tomu ale najednou komiks Ukolébavkový vrah získává novou a dosti působivou rovinu.

Nečekaný, ale zajímavý závěr výborného evropského komiksu.

8/10

berceuseassassine03p

[Top]

Estelle Vol 4 – Serial Killer

Scénář: Raymond Maric
Kresba: Jack Manini

Estelle4a_08112007_225817Tuhle evropskou detektivní sérii o vyšetřující sufražetce jsem už chtěl po třetím díle přestat číst, ale když jsem zjistil, že čtvrtý díl je (zatím?) závěrečný, tak jsem dal ještě Estellce šanci. A nelituju.

Čtvrtý díl má lákavé téma sériového vraha. Ten se dokonce zaměřuje na muže, kteří jsou známí odporným chováním k ženám, a tak jsou brzy v podezření různé kamarádky Estelle, jež často mají na muže pifku. Komiks se odehrává na počátku 20. století, kdy to opravdu neměly ženy nejsnazší, a tak rozhodně nebudete mít problém hrdince (a možná i sériovému vrahu) fandit.

Kresba je opět moc fajn, ale barvy mě tolik nenadchly. Příběh docela rychle odcejpá, ale spíš než o klasickou detektivku se jedná o dobrodružný příběh, v němž se hlavní hrdince (která ale rozhodně není neschopná) stále dějí nějaké napínavé věci.

Celkově fajn komiks.

7/10

Albestelle4a_08112007_225817

[Top]

Bluecoats Vol 05 + 06 (Modré kabáty)

Scénář: Raoul Cauvin
Kresba: Willy Lambil

480863._SX360_QL80_TTD_Pátý a šestý díl Modrých kabátů je stále bžunda. Ocitáme se opět v americké občanské válce, která sice nebyla žádný med, ale přesto se autorům komiksu i nadále daří z tohoto tématu vytřískat skvělou grotesku.

Hlavní dvojka se s dalšími zraněnými vojáky přesune do městečka Rumberley, kde však nenajdou vytoužený klid, a setkají se i z bláznivým Broncem Bennym, co možná až moc miluje krocení koní (i když to pro něho bývá velmi bolestivou kratochvílí, protože jeho krocení spočívá v tom, že se nechává nesčetněkrát vyhodit ze sedla). V šestém díle se setkají i s indiány, kteří jsou přesně tak suroví a nebezpeční, jak známe z westernů, takže seržant Chesterfield a desátník Blutch budou mít dost na mále.

Abych se moc neopakoval, tak Modré kabáty hýří humorem, mají skvělou cartoon kresbu a co se týče příběhů, tak ty se překvapivě nijak zvlášť neopakují. Fakt oceňuju, že má scenárista Raoul Cauvin stále stále tolik nápadů, díky kterým může čtenář zkoumat dobu občanské války.

Velmi příjemné a vtipné počtení.

7/10

3b0b86c0e39c44b030ce921d3fd26167._SX1280_QL80_TTD_ IMG_00011-540x372 The-Bluecoats-Rumberley-int

[Top]

Les Inoxydables Vol 3 (Nerezavějící 3)

Scénář: Victor Mora
Kresba: Antonio Parras

les-inoxydables-bd-volume-3-simple-40924Další nálož téhle dobrodružné evropské série.

Hlavními hrdiny jsou stále hezoun s obličejem Caryho Granta a ošklivý vazoun, co sice není tak šarmantní jako jeho parťák, ale zato umí se ohánět pěstmi. Spolu se vydávají po různých nebezpečných kšeftech, a opět přitom „náhodou“ pomůžou i lidem v nesnázích.

V tomhle díle narazí na překupníky mladých Číňanek, které se mají stát nevěstami pro bílé boháče. Nejprve na lodi s tímto speciálním zbožím Orientu cestují a pomáhají, ale to se brzy zkomplikuje. I tento díl Nerezavějících je plný akce, ale taky se tu čtenář dočká o něco více erotiky – která Francouzům v komiksu vždycky šla.

Bylo to příjemné počtení, ale už si říkám, že další příběhy této party mě až tolik nezajímá, takže další části číst neplánuju.

7/10

inoxydables3planc_10296

[Top]

Lincoln Vol 3-4

Scénář: Olivier Jouvray
Kresba: Jérome Jouvray

Lincoln04První díl Lincolnu mě nadchl svou neotřelostí, druhý díl už začal trochu stagnovat, a tak jsem se obával, že stejně tak rychle jako jsem si komiks oblíbil, mě i přestane bavit… Ale po třetím a čtvrtým díle to tak rozhodně nevypadá!

Ve třetím díle zase vidíme sobeckého vulgárního lenocha Lincolna, jehož pověstný klid nevykolejí ani občasná přítomnost Boha a Ďábla, z nichž každý pro něho mívá své vlastní plány – které Lincoln s chutí bojkotuje. Ve třetím díle se hlavní hrdina po kalbě probudí v New Yorku. Ďábel už má pro něho přichystaný úkol, který ho dostane do místního kriminálního podsvětí, což se ale Lincolnovi vůbec nezamlouvá. Ve čtyřce se poté dostane hrou osudu (za kterou si teda může hlavně on sám) do obávané věznice, kde ho dozorci chtějí zabít a budou k tomu mít volné pole působnosti. Jenže je tu ta malá drobnost, že je Lincoln díky Bohovi nesmrtelný.

V předchozím díle mně přišlo, že z cynického hlavního hrdinu udělali příliš obyčejného antihrdinu, ale tenhle pocit mě už zase přešel. Lincoln je skvělý. Kašle na ostatní a díky tomu často udělá nečekané (a zábavné) věci. Je sice pravda, že sem tam nějaké to dobro vykoná, ale to až po řadě nehezkých a povětšinou nelegálních skutků. Příběh je výborně vystavěný a čtenáře čeká spousta srandy, čemuž částečně vděčí i za ten nespoutaný příval vulgarit a násilí.

Tenhle komiks jsem si opravdu užil a těším se na další díly.

8/10

lincoln03p lincoln04p

[Top]

Estelle Vol 3 – Les rendez-vous de l’exposition 1900

Scénář: Raymond Maric
Kresba: Jack Manini

estelle03cDalší díl odlehčeného detektivně dobrodružného komiksu odehrávající se na přelomu 19. a 20. století.

Emancipovaná Estelle z dobré rodiny má smůlu (nebo štěstí?) na vraždy a jiné zločiny a tento díl není výjimkou. Společnost ji při pátrání dělá kamarádka-prostitutka, která se za své lehčí mravy nestydí, a v tomto díle přibude také nová postava jejího syna. To je takový malý grázlík od rány, ale protože zde útočí na ty správné cíle, bude čtenáři sympatický.

Nejvíc tento komiks opět láká na své zajímavé prostředí, tentokrát trochu nakoukneme i na Světovou výstavu. Kresba je opět pěkná, ale dech nevyrazí. Spíš musím říct, že mě trochu vadily tmavé barvy, které se k celkovému vyznění komiksu moc nehodí. Teda aspoň doufám, že takový byl plán, protože Estelle je zábavná především ve své komediální poloze.

Příběh je „tak-tak“. Udrží pozornost, ale nejedná se o nic extra poutavého, natož originálního. Potřetí mě Estelle už baví méně, ale protože už zbývá pouze jeden díl (který navíc slibuje lákavé téma sériového vraha), tak tuto řadu ještě dočtu.

Slušný evropský komiks.

6/10

estelle03p

[Top]

Berceuse assassine Vol 2: Les jambes de Martha (Ukolébavkový vrah 2)

Scénář: Philippe Tome
Kresba: Ralph Meyer

berceuseassassine02V prvním díle tohoto napínavého evropského komiksu jsme viděli Telenka, životem unaveného taxikáře, který se pomalu chystá k zoufalému činu týkající se jeho nespokojené manželky odkázané na vozík. Ve dvojce se dozvíme další kus z mozaiky.

Ukáže se, že celá ta věc mezi Telenkem a jeho ženou nebude nijak zvlášť jednoduchá. Ve druhé části vidíme víc z jejich společné minulosti a také se dozvídáme víc o současné situaci z pohledu jeho manželky. Do „hry“ také vstupuje nebezpečný doktůrek.
Ukolébavkový vrah je stále zajímavým kriminálním komiksem s poutavým příběhem.

8/10

berceuseassassine02p

[Top]

Bluecoats Vol 4: The Greenhorn (Modré kabáty 4: Zelenáč)

Scénář: Raoul Cauvin
Kresba: Willy Lambil

Couv_177911Blutch a Chesterfield se vrací v dalším příběhu z americké občanské války. Tato nesourodá dvojka (prcek flákač a dlouhán vztekloun) dorazí k pevnosti spojenců, která si žije v celkovém poklidu… ten však samozřejmě nepotrvá dlouho. Vztekloun Chesterfield bude žárlit na vysokého vojáka, který se dvoří jeho lásce, a společně s Butchem budou muset vyřešit spor s blízkým indiánským kmenem.

Jako vždy čtenáře čeká spousta „fyzické komedie“ (rvačky a tak podobně), ale i některé hlášky stojí za to. Cartoon kresba Willa Lambila se pak k téhle sérii dokonale hodí díky skvěle zvládnutým ksichtům i příjemně nakreslenému prostředí.

Modré kabáty stále slibují příjemnou, odpočinkovou zábavu.

7/10

 

[Top]

Lincoln Vol 2: Indian tonic

Scénář: Olivier Jouvray
Kresba: Jérome Jouvray

lincoln02První díl Lincolna bylo pro mě trochu až zjevení. Hodně vulgární až cynický humor z prostředí westernu, v němž sledujeme věčně otráveného fracka Lincolna, kterého se snaží polepšit Bůh (nebo nějaký stařeček, co si myslí, že Bůh je).

Komiks to byl hodně zábavný a dvojka je… o něco méně zábavnější. Lincolnovi se nyní začne zjevovat i Ďábel a dorazí k městečku, které ovládají místní zločinci a terorizují indiány. Dojde zase na nějaké ty vtipíky a vulgarity (a i nějaká ta až nečekaná drsnost), ale především klade dvojka důraz na příběh… který není až tak zajímavý.

V jedničce byl Lincoln až na výjimky dost zlý a to z něho dělalo zajímavýho antihrdinu. Zde je však vlivem okolností (víceméně) přinucen sehrát roli klasického klaďase, a mně to k němu nijak zvlášť nesedlo a hlavně mě tahle jeho nová poloha nijak zvlášť nebavila.

Lincoln 2 je pořád vtipnou evropskou záležitostí, ale tento příběh není rozhodně nic výjimečného. Doufám, že se v dalších dílech komiks rozjede.

7/10

lincoln02p

[Top]

Kustodka Květa

Scénář: Tomáš Končínský
Kresba: Františka Lachmanová

2905221_origTyhle české komiksové stripy na mě párkrát vykoukly na netu. Byly vtipné a originální, a tak jsem neváhal, když přes Hithit byla možnost přispět na vydání souborné knihy.

Kustodka Květa obsahuje sérii vtípků z prostředí galerie, kde tato stárnoucí, věčně otrávená paní pracuje. Sem tam nějaký ten fór proto může být trochu „umělečtější“ a je na něj potřeba nějaká ta kulturní znalost, ale většina stripů se do nějakého „artu“ nežene.

Komiks ale rozhodně není nijak odfláklý, naopak vtipy jsou obvykle výborně vypointované a hodně na mě dělala dojem kresba, která bývá často u stripů podceňovaná. Zde sice máme na první pohled standardní „opakující se ksicht“, ale kreslířka Lachmanová si svou práci nejspíš pořádně vychutnává a ví, co dělá, takže Květa i další postavy hážou výborný obličeje a dojde i na nějaké vizuální hrátky.

Menší část stripů se, co se vtipnosti týče, řadí k průměru, ale většinou je Kustodka Květa opravdu výborným komiksovým stripem. Pokud máte rádi komiksové stripy, určitě doporučuju zkusit.

7/10

kyc ekonomka 6214603_orig

[Top]

Barbarella

Scénář: Jean-Claude Forest
Kresba: Jean-Claude Forest

pu_Barbarella_00fcMusím říct, že jsem neodolal a konečně jsem si přečetl pár čísel kultovní erotické sci-fi ságy jménem Barbarella. Nečekal jsem od komiksu mnoho… což je dobře.

Nebyl jsem totiž moc zklamán. Úplně první dojem byl však zajímavý. Barbarella je poměrně jednoduše nakreslená – je v podstatě černobílá, pozadí vypadá často nedokresleně a jen tak načrtnutě – ale i to má něco do sebe. Co se týče erotiky, tak ta je jenom lehoučká, ale funguje. Hlavní krasavice je opravdu půvabná, má nejen sexy tělo, ale i krásný obličej (kreslená podle Brigitte Bardot). Takže erotično řekněme docela funguje.

Příběh, v němž pozemšťanka Barbarella, navštěvuje různé podivné světy je ale povětšinou slušná nuda. Autor se snaží vymýšlet různé zvláštní a fantaskní prvky, díky kterým Barbarella působí spíše jako jakási Alenka v říši divů, ale nimrá se v nich příliš moc, a Jean-Claude Forest rozhodně není žádný Lewis Carroll. Povětšinou je Barbarella dost nuda.

Mile mě však překvapilo, že zatímco chlapi jsou spíše komparzem, tak samotná Barbarella není vůbec špatná postava. Je nezávislá, ale zároveň slušně nadržená. Nebojí se využít svou sexualitu (například zmámit nepřátele ukázkou svých ňader), ale nenechává se využívat a celkově mívá nad ostatními náskok. Zároveň aspoň v těchto prvních příbězích nepůsobí jako klasická kladná hrdinka. Do situací, v nichž nakonec přemůže nějaké zlo, se dostává spíše náhodou a její hlavní motivací je se od divných hnusáků dostat co nejdál… a k sexy chlapákům co nejblíž.

První příběhy Barbarelly opravdu mají něco do sebe, ale to hlavní – děj – je opravdu příliš nezáživný a nezajímavý a kresba je taky příliš jednoduchá, takže hodnotím jako podprůměr.

4/10

pu_Barbarella_26 pu_Barbarella_14 pu_Barbarella_05

[Top]

Aspic, détectives de l’étrange Vol 2 (Aspic – zvláštní detektivové 2)

Scénář: Thierry Gloris
Kresba: Jacques Lamontage

aspic-detectives-de-l-etrange-bd-volume-2-simple-16960Aspic je evropský komiks s opravdu kouzelnou kresbou. Aspoň mně opravdu sedí ty malebné (i když tmavší) barvy a roztomilejší obličeje. Jenže už se mi mnohokrát u evropského komiksu stalo, že kresba super, ale  zbytek nic moc.

To naštěstí není případ Aspicu. Opět zde vidíme milý detektivní případ se sympatickou hlavní hrdinkou, která se jako svěřenkyně slavného detektiva často plete do jeho práce. Spolu s podivným mužem malého vzrůstu jde po krku zločineckému podsvětí, konkrétně jedné bandě, co touží získat kámen mudrců a neváhá přitom vraždit nevinné.

Komiks má fajn atmosféru a vizuálně je opravdu potěchou pro oko. První díl měl o něco napínavější a zajímavější příběh, ale ani dvojka ho nemá vůbec špatný a nudě se nepřiblíží.

Druhý díl Aspicu je příjemným komiksovým počtením.

7/10

PlancheA_122254

[Top]

Děsivé radosti

Scénář: Michal Suchánek, Ondřej Neff
Kresba: Michal Suchánek

desive_radostiTvorby Michala Suchánka si všiml snad každý český fanoušek komiksu, i když ho jinak česká komiksová tvorba nechává chladným. Zaujal americké vydavatelství a jeho kresba připomíná funkční americký mainstream. Nakladatelství Crew neváhalo a vydalo mu komiks na motivy tří povídek Ondřeje Neffa.

Zpočátku u mě převládalo nadšení. První povídka ze sci-fi světa, v němž zamilovaný pár utíká před perzekucí, neboť jeden z nich je jaksi mimozemšťankou a sex mezi odlišnými druhy se zde nenosí, je vynikající. Především v této povídce Suchánek předvádí svoji kresbu a jak pěkně zvládá nejen průlety zajímavým prostředím, ale i exoticky vypadající postavy. Komiks šlape jako sandály (jak by řekl Kapitán Demo), má spád a fajn pointu.

Jako jednu z mála výčitek k této povídce bych měl, že občasná sci-fi terminologie (tam především označení pro rasy, ať už oficiální či slangová) může být místy matoucí. Postavy spolu realisticky hovoří v termínech, co teprve přijdou, ale čtenář s nimi nemusí být z komiksu tak dobře seznámený. Tahle malá chybka ale naroste do nepřehlédnutelných rozměrů v povídce druhé, kde se to jen hemží nezajímavými novotvary v sáhodlouhých rozhovorech. Povídka se především snaží o temnou atmosféru a napětí mezi postavami, ale nic z toho nepřichází. Ani krátkost příběhu komiks nezachrání před nudou.

Prupovídky Ondřeje Neffa mezi jednotlivými komiksy dají čtenáři dobře vědět, že si rád rejpne do společenských problémů, a tak není překvapením, že poslední povídka je zaměřená právě na tyto autorovy ambice. Poslední povídka je však také zcela nefunknčním sci-fi příběhem, v němž přes všechnu tu satiru nedává vůbec nic smysl.

Vidíme fotografa v budoucnosti, který využívá možnosti cestování v čase, jež je jako v Zítra vstanu a opařím se čajem dostupné veřejnosti v podobě komerčních zájezdů. Příliš mnoho stran musíme nejdřív poslouchat fotografův idiotský rozhovor, aby nám bylo jasné, že to je záporák. Má to být člověk, který má plnou hubu citů, krásy a srdíčka… A samozřejmě se ukáže, že je to pokrytec a větší zlo než lidé, co takhle „hezká“ slova nepoužívají. V rámci té Neffovy satiry i moderátorka ukáže, že je kráva, a v naprosto přetažené kritice politické korektnosti se vše spojí do jednoho mega-zvratu.

Ta nesmyslnost spočívá v tom, že i kdyby byl fotograf asociální pokrytec, tak se nepřizná s klidem ke svému odpornému činu – ten je daleko za hranicí jakéhokoliv pokrytectví. Stejně tak moderátorka se svým nerealistickým plánem by pak těžko mohla mít k dispozici takové nástroje na naplnění svých cílů (abych nespoileroval). Ve zkratce i s velikou dávkou nadsázky (a že není z komiksu moc cítit – není to Soudce Dredd, i když by možná chtěl být) jsou postavy nereálné a vytvořený svět nelogický. Oboje je navrženo tak, aby dalo křečovitě dohromady pointu sloužící k satirickému odplivnutí, kam se to svět podle Neffa řítí…

Obě témata – politická korektnost a otázka morálky fotografů katastrof – samozřejmě můžou být zajímavě zpracovány (například poslední série South Parku liberály nešetří), ale tohle je bohužel nefunkční i jako obyčejný komiks – sledujeme dvě nesympatické postavy s nelogickým chováním v nelogickém světě a není to vtipné.

Děsivé radosti mají děsivě sestupnou kvalitu. Michal Suchánek je nejen dobrý kreslíř, ale i slušný komiksový vypravěč, a tak doufám, že se jeho kariéra v komiksu bude dál zajímavě vyvíjet. Když však komiksy v této knize vyprůměruju, vychází mi spíše méně sympatické hodnocení.

6/10

desive_radosti1 desive_radosti-82_small pcs_1-1444548223

[Top]