Category Archives: Evropa

Lincoln Vol 5-6

Scénář: Olivier Jouvray
Kresba: Jérome Jouvray

9782888901518Lincoln je hodně fajn evropská série, která si „na nic nehraje“.

Jedná se o komediální komiks, který strukturou připomene klasické komediální komiksy jako Asterix, ale kvůli občasným vulgárním výrazům a celkově velice cynickému přístupu hlavního hrdiny se jedná o dospělejší záležitost. Lincoln je oportunistický hajzlík, který na Divokém západě prožívá spoustu dobrodružství, i když by se nejradši jen válel, žral a chlastal. Osud mu ale přihrál dva neobvyklé společníky – Boha a Ďábla – a oba to s ním myslí dobře, zatímco on na oba obvykle zvysoka kašle.

Pátý a šestý díl na sebe docela navazuje. V obou dílech se Lincolnovi zalíbí jedna nebojácná revolucionářka, která chce pomoci utlačovaným Mexičanům. Lincoln se kvůli ní zaplete do menší války a díky svému důvtipu… a nesmrtelnosti… z toho pravděpodobně nějak vyvázne.

Lincoln je pořád zábavný a někdy i docela nápaditý komiks, který se stále dobře čte.

8/10

lincoln05p lincoln06p_95018

Král Špunt

Scénář: David B.
Kresba: David B.

64369396_kral-spuntPo skvělých komiksech Padoucnice jsem se od stejného autora rád podíval na jeho komiksovou pohádku a nelituju.

Král Špunt je adaptace jakési staré francouzské povídky, možná poměrně svébytná, originál neznám. Už v Padoucnici čtenáře oslní kresba a zde to platí dvojnásobně, mimo jiné i díky vyvedeným barvám. Komiks je vizuálně poměrně temný, ale hýří fantazií. Příběh je o dítěti, které se dostane na loď duchů, co nenávidí živé a s potěšením je vraždí, ale nakonec se rozhodnou mimino ušetřit a vychovat ho. Takový námět je vděčný pro kreslíře s velkou představivostí, takže tu máme spoustu pitoreskních mrtvých pirátů a divokých vln. Vizuálně i černým humorem mi komiks trochu připomněl herní sérii Monkey Island.

Komiks je spíš taková jednohubka, ale je zajímavé, že příběhově je to poměrně temná záležitost. Člověk se spíš jen kochá obrázky, sem tam se zasměje a najednou je tu konec, který bych u klasické (dnešní) pohádky moc nečekal. Nechci spoilerovat, ale řekněme, že v něm převládá melancholie. Proto bych možná komiks doporučil spíše starším čtenářům, kteří mají rádi vizuálně pěkné a atmosferické komiksy.

8/10

kral-spunt-2 kral-spunt-3

[Top]

Versus

Scénář: Antonín Tesař
Kresba: Jiří Tesař

024_bgPo skvělém Gymnáziu příšer jsem okamžitě sáhl po dalším komiksu od bratrů Tesařů se jménem Versus.

O něm jsem už kdysi dávno četl a zaujal mě popis příběhu, v němž Jirka Lábus bojuje s démony v Praze. To je něco, co si chci přečíst mnohem víc než nějaké artové vyjádření pocitů či nějaký další velký fantasy/sci-fi svět.

Po Gymnáziu příšer už jsem věděl, do čeho jdu. Opět jsou tu ujeté a divné příběhy, které ale fungují. Kresba je dokonce o úroveň výš.

Především se tady ale rozjel Antonín Tesař scenáristicky, protože mnoho povídek už nejsou jen hororovou hříčkou, ale mají spíše ambice být pořádnou psychadelickou a trochu i filozofickou jízdou. Chtějí šokovat, ale zároveň i bavit (třeba tím, že se kromě Lábuse objeví i další známé postavičky). A opět to pro mě neuvěřitelně fungovalo. Možná v tom hraje roli i to, že prostě fandím českým autorům (nejsem až takový hejtr, jak jsem si myslel), ale tenhle komiks jsem jednoduše hltal a užíval si ho na max.

Jsem odteď velký fanoušek bráchů Tesařů!

9/10

normalni_image versus-jiri-labus-vs-bravcovy-satan-10 versus-jiri-labus-vs-bravcovy-satan-14

,
[Top]

Gymnázium příšer

Scénář: Antonín Tesař
Kresba: Jiří Tesař

stažený souborPo dlouhé době jsem se rozhodl zkusit nějaký český komiks… a jsem nadšen!

V úvodu autoři vysvětlují, jaké jsou jejich inspirační zdroje, a přesně takový komiks je. Máme tu jakýsi „WTF horor“ v japonském stylu, což je ale přesně ten typ hororu, který úžasně funguje na komiksových stranách. I kresba vychází z mangy, a ačkoliv není kdovíjak skvělá, tak příběhům slouží dobře.

Máme tu sbírku hororových příběhů, často s černým humorem, které se odehrávají na jednom českém gymplu. Hrozně mě bavilo, jak jsou různé ty psychadelické a temné motivy pevně zasazené do českých reálií. Na to přece jen nejsem z komiksu zvyklý (často ani z českého) a tady to krásně funguje – vidět ty typické školní chodby, lavice, tělocvičny, budovy a dokonce i mrtvé prezidenty.

Samozřejmě se mi některé povídky líbily více a některé méně (největší pecka je asi „Gymnázium příšer“, která dala název celému komiksu), ale jejich kvalita je velmi vyrovnaná.

Tenhle komiks se mi přesně strefil do vkusu.

8/10

gymnazium-priser gymnazium-priser-2 gymnazium-priser-4

,
[Top]

Aspic, détectives de l’étrange Vol 3 (Aspic – zvláštní detektivové 3)

Scénář: Thierry Gloris
Kresba: Jacques Lamontage

Couv_192961Tenhle evropský komiks má fakt parádní kresbu. Jsou v něm krásný holky, ale i různí džentlmeni, zkřivené babice, ďábelští padouši… a to vše v pěkně barevném světě počátku 20. století (který teda asi nebyl tak barevný, ale v komiksu jsou barvy super).

Trochu jsem se ale bál, že komiks bude (tak jako je to u Evropy tak časté) příliš spoléhat na kresbu. Ale ve trojce se i rozjede moc fajn příběh. Dcera slovutného detektiva se se svým záhadným pomocníčkem připletou na pouť, kde jsou různé roztodivné charaktery, a někdo z nich může být sériovým vrahem, co prokousává hrdla mladých dívek. Protože už jsme v předchozích dílech viděli nějaké to nadpřirozeno, nepřekvapí čtenáře, že i zde budou detektivům pomáhat duchové a tak podobně.

Třetí Aspic příjemně odcejpá a skvěle se na něj kouká.

7/10

5889_p

[Top]

Sojčák

Scénář: Jaako Ahonen
Kresba: Jaako Ahonen

big_sojcak-00k-283003Sojčák láká především působivou kresbou. I mně se hned zalíbila, ale hned jsem po tomhle komiksu nesáhl, protože jsem měl tušení, že se bude na kresbu spolíhat až moc. A je to nakonec částečně pravda.

Kresba je opravdu super, a to od první do poslední stránky. Postavy vypadají jak prokreslenější zvířátka od Disneyho, ale jsou zasazeny to dost pochmurného prostředí, které úspěšně vytváří atmosféru starých hororů, například těch od Edgara Alana Poeho.

Na příběh komiks nekašle (jak jsem se obával), ale bohužel se mi moc nelíbil. Hlavní hrdina je nucen starat se o svou maminku, která v něm vyvolává neustálý strach ze světa mimo zdi jejich starého vrzajícího domu. Sojčák mamince věří a jeho strach se brzy začne zhmotňovat…

Ačkoliv jsou v komiksu mluvící zvířata, tak mám pocit, že se autor snažil o klasický hororový příběh, kde nemá být žádná velká nadsázka. Proto mi neseděla skutečnost, že se nevysvětlí nějaké věci jako třeba kde bere Sojčák jídlo pro maminku a pro sebe… Donáškovou službu jsem tam neviděl, neukáže se ani žádná zahrada, kde by něco mohli pěstovat… Nechci rejpat, ale i na malém prostoru bych uvítal propracovanější (ač fantaskní) svět, protože takto na mě komiks působil, že je jen hraný na co největší efekt.

Proto nakonec Sojčáka považuju za sice krásně nakreslený komiks, ale obsahově šel mimo mě.

6/10

d28b47613092814d353389db23c5_w640_g4f3ef6b427ee11e69966002590604f2e jaybirdhcp6 y4Ayl

[Top]

Padoucnice 1-3

Scénář: David B.
Kresba: David B.

9788023863369Název tohoto komiksu mám dlouho vpálený do mozku, ale až teprve teď jsem se odhodlal ho přečíst.

Jedná se o autobiografický román z Francie, v němž se autor vytasil s kresbou, která na první pohled vypadá jednoduše (a ještě k tomu je černobílá), ale postupně se ukazuje, že „David B.“ je opravdu zajímavý kreslíř, který má obrovitánskou fantazii.

Vidíme příběh jedné rodinky, která si žije na docela vysoký noze, ale do jejich života zasáhne nemoc jednoho ze synů (bratra autora). Má epileptické záchvaty, s nimiž si západní medicína v té době neuměla moc poradit, a tak rodina zkouší různé alternativní metody a neváhají kvůli tomu i zásadně měnit svůj životní styl.

Upřímnost autora je někdy až zarážející. Sděluje čtenáři i své nepříliš lichotivé myšlenky a pocity, za které by se většina z nás styděla a na veřejnost je nevytahovala. Například v komiksu přiznává, jak ho fascinovalo kreslení brutálních bitev či dokonce jak si v jednu (ač docela krátkou) chvíli přál, aby byl jeho bratr mrtvý.

Padoucnice má celkově 6 dílů a já zatím přečetl první tři. Kdybych je měl hodnotit zvlášť, tak první díl je velmi slušný, ale komiks se pořádně rozjede od druhého dílu, kde už to je fascinující jízda imaginativně vyprávěného příběhu o (ne)všedním životu jedné rodiny.

8/10

7c34fb0ba641377acf3a5a5a1b7b9a51 9782844140043_pg PlancheA_11387

[Top]

Berceuse assassine Vol 3: La mémoire de Dillon (Ukolébavkový vrah 3)

Scénář: Philippe Tome
Kresba: Ralph Meyer

berceuseassassine03První dva díly „Ukolébavkového vraha“ byly dost pěkným thrillerem o nespokojeném manželském páru s blížícím se tragickým koncem. Místo aby na sebe díly kontinuálně navazovaly, navzájem se doplňovaly a čtenáři se dozvídali nové, někdy dost překvapivé informace. Třetí a závěrečný díl překvapivě přináší úplně nový příběh o jednom indiánovi – ale i ten se nakonec vplete do předešlého příběhu.

Třetí díl je opravdu dost netypický a zdánlivě vůbec do komiksu nezapadá. Scénář je ale velmi zručně napsaný a v duchu komiksu vypráví slušně depresivní příběh o indiánovi, který se vydává do města pomstít svoji rodinu, ale v prostředí města je brzy úplně ztracený.

Najednou se tu oproti předchozím dílům vyskytuje i trochu té mystiky, neboť indián vidí různé duchy a ne úplně racionální souvislosti. Díky tomu ale najednou komiks Ukolébavkový vrah získává novou a dosti působivou rovinu.

Nečekaný, ale zajímavý závěr výborného evropského komiksu.

8/10

berceuseassassine03p

[Top]

Estelle Vol 4 – Serial Killer

Scénář: Raymond Maric
Kresba: Jack Manini

Estelle4a_08112007_225817Tuhle evropskou detektivní sérii o vyšetřující sufražetce jsem už chtěl po třetím díle přestat číst, ale když jsem zjistil, že čtvrtý díl je (zatím?) závěrečný, tak jsem dal ještě Estellce šanci. A nelituju.

Čtvrtý díl má lákavé téma sériového vraha. Ten se dokonce zaměřuje na muže, kteří jsou známí odporným chováním k ženám, a tak jsou brzy v podezření různé kamarádky Estelle, jež často mají na muže pifku. Komiks se odehrává na počátku 20. století, kdy to opravdu neměly ženy nejsnazší, a tak rozhodně nebudete mít problém hrdince (a možná i sériovému vrahu) fandit.

Kresba je opět moc fajn, ale barvy mě tolik nenadchly. Příběh docela rychle odcejpá, ale spíš než o klasickou detektivku se jedná o dobrodružný příběh, v němž se hlavní hrdince (která ale rozhodně není neschopná) stále dějí nějaké napínavé věci.

Celkově fajn komiks.

7/10

Albestelle4a_08112007_225817

[Top]

Bluecoats Vol 05 + 06 (Modré kabáty)

Scénář: Raoul Cauvin
Kresba: Willy Lambil

480863._SX360_QL80_TTD_Pátý a šestý díl Modrých kabátů je stále bžunda. Ocitáme se opět v americké občanské válce, která sice nebyla žádný med, ale přesto se autorům komiksu i nadále daří z tohoto tématu vytřískat skvělou grotesku.

Hlavní dvojka se s dalšími zraněnými vojáky přesune do městečka Rumberley, kde však nenajdou vytoužený klid, a setkají se i z bláznivým Broncem Bennym, co možná až moc miluje krocení koní (i když to pro něho bývá velmi bolestivou kratochvílí, protože jeho krocení spočívá v tom, že se nechává nesčetněkrát vyhodit ze sedla). V šestém díle se setkají i s indiány, kteří jsou přesně tak suroví a nebezpeční, jak známe z westernů, takže seržant Chesterfield a desátník Blutch budou mít dost na mále.

Abych se moc neopakoval, tak Modré kabáty hýří humorem, mají skvělou cartoon kresbu a co se týče příběhů, tak ty se překvapivě nijak zvlášť neopakují. Fakt oceňuju, že má scenárista Raoul Cauvin stále stále tolik nápadů, díky kterým může čtenář zkoumat dobu občanské války.

Velmi příjemné a vtipné počtení.

7/10

3b0b86c0e39c44b030ce921d3fd26167._SX1280_QL80_TTD_ IMG_00011-540x372 The-Bluecoats-Rumberley-int

[Top]

Les Inoxydables Vol 3 (Nerezavějící 3)

Scénář: Victor Mora
Kresba: Antonio Parras

les-inoxydables-bd-volume-3-simple-40924Další nálož téhle dobrodružné evropské série.

Hlavními hrdiny jsou stále hezoun s obličejem Caryho Granta a ošklivý vazoun, co sice není tak šarmantní jako jeho parťák, ale zato umí se ohánět pěstmi. Spolu se vydávají po různých nebezpečných kšeftech, a opět přitom „náhodou“ pomůžou i lidem v nesnázích.

V tomhle díle narazí na překupníky mladých Číňanek, které se mají stát nevěstami pro bílé boháče. Nejprve na lodi s tímto speciálním zbožím Orientu cestují a pomáhají, ale to se brzy zkomplikuje. I tento díl Nerezavějících je plný akce, ale taky se tu čtenář dočká o něco více erotiky – která Francouzům v komiksu vždycky šla.

Bylo to příjemné počtení, ale už si říkám, že další příběhy této party mě až tolik nezajímá, takže další části číst neplánuju.

7/10

inoxydables3planc_10296

[Top]

Lincoln Vol 3-4

Scénář: Olivier Jouvray
Kresba: Jérome Jouvray

Lincoln04První díl Lincolnu mě nadchl svou neotřelostí, druhý díl už začal trochu stagnovat, a tak jsem se obával, že stejně tak rychle jako jsem si komiks oblíbil, mě i přestane bavit… Ale po třetím a čtvrtým díle to tak rozhodně nevypadá!

Ve třetím díle zase vidíme sobeckého vulgárního lenocha Lincolna, jehož pověstný klid nevykolejí ani občasná přítomnost Boha a Ďábla, z nichž každý pro něho mívá své vlastní plány – které Lincoln s chutí bojkotuje. Ve třetím díle se hlavní hrdina po kalbě probudí v New Yorku. Ďábel už má pro něho přichystaný úkol, který ho dostane do místního kriminálního podsvětí, což se ale Lincolnovi vůbec nezamlouvá. Ve čtyřce se poté dostane hrou osudu (za kterou si teda může hlavně on sám) do obávané věznice, kde ho dozorci chtějí zabít a budou k tomu mít volné pole působnosti. Jenže je tu ta malá drobnost, že je Lincoln díky Bohovi nesmrtelný.

V předchozím díle mně přišlo, že z cynického hlavního hrdinu udělali příliš obyčejného antihrdinu, ale tenhle pocit mě už zase přešel. Lincoln je skvělý. Kašle na ostatní a díky tomu často udělá nečekané (a zábavné) věci. Je sice pravda, že sem tam nějaké to dobro vykoná, ale to až po řadě nehezkých a povětšinou nelegálních skutků. Příběh je výborně vystavěný a čtenáře čeká spousta srandy, čemuž částečně vděčí i za ten nespoutaný příval vulgarit a násilí.

Tenhle komiks jsem si opravdu užil a těším se na další díly.

8/10

lincoln03p lincoln04p

[Top]

Estelle Vol 3 – Les rendez-vous de l’exposition 1900

Scénář: Raymond Maric
Kresba: Jack Manini

estelle03cDalší díl odlehčeného detektivně dobrodružného komiksu odehrávající se na přelomu 19. a 20. století.

Emancipovaná Estelle z dobré rodiny má smůlu (nebo štěstí?) na vraždy a jiné zločiny a tento díl není výjimkou. Společnost ji při pátrání dělá kamarádka-prostitutka, která se za své lehčí mravy nestydí, a v tomto díle přibude také nová postava jejího syna. To je takový malý grázlík od rány, ale protože zde útočí na ty správné cíle, bude čtenáři sympatický.

Nejvíc tento komiks opět láká na své zajímavé prostředí, tentokrát trochu nakoukneme i na Světovou výstavu. Kresba je opět pěkná, ale dech nevyrazí. Spíš musím říct, že mě trochu vadily tmavé barvy, které se k celkovému vyznění komiksu moc nehodí. Teda aspoň doufám, že takový byl plán, protože Estelle je zábavná především ve své komediální poloze.

Příběh je „tak-tak“. Udrží pozornost, ale nejedná se o nic extra poutavého, natož originálního. Potřetí mě Estelle už baví méně, ale protože už zbývá pouze jeden díl (který navíc slibuje lákavé téma sériového vraha), tak tuto řadu ještě dočtu.

Slušný evropský komiks.

6/10

estelle03p

[Top]

Berceuse assassine Vol 2: Les jambes de Martha (Ukolébavkový vrah 2)

Scénář: Philippe Tome
Kresba: Ralph Meyer

berceuseassassine02V prvním díle tohoto napínavého evropského komiksu jsme viděli Telenka, životem unaveného taxikáře, který se pomalu chystá k zoufalému činu týkající se jeho nespokojené manželky odkázané na vozík. Ve dvojce se dozvíme další kus z mozaiky.

Ukáže se, že celá ta věc mezi Telenkem a jeho ženou nebude nijak zvlášť jednoduchá. Ve druhé části vidíme víc z jejich společné minulosti a také se dozvídáme víc o současné situaci z pohledu jeho manželky. Do „hry“ také vstupuje nebezpečný doktůrek.
Ukolébavkový vrah je stále zajímavým kriminálním komiksem s poutavým příběhem.

8/10

berceuseassassine02p

[Top]

Bluecoats Vol 4: The Greenhorn (Modré kabáty 4: Zelenáč)

Scénář: Raoul Cauvin
Kresba: Willy Lambil

Couv_177911Blutch a Chesterfield se vrací v dalším příběhu z americké občanské války. Tato nesourodá dvojka (prcek flákač a dlouhán vztekloun) dorazí k pevnosti spojenců, která si žije v celkovém poklidu… ten však samozřejmě nepotrvá dlouho. Vztekloun Chesterfield bude žárlit na vysokého vojáka, který se dvoří jeho lásce, a společně s Butchem budou muset vyřešit spor s blízkým indiánským kmenem.

Jako vždy čtenáře čeká spousta „fyzické komedie“ (rvačky a tak podobně), ale i některé hlášky stojí za to. Cartoon kresba Willa Lambila se pak k téhle sérii dokonale hodí díky skvěle zvládnutým ksichtům i příjemně nakreslenému prostředí.

Modré kabáty stále slibují příjemnou, odpočinkovou zábavu.

7/10

 

[Top]