Category Archives: Manga

Great Teacher Onizuka Vol 6-10

Scénář: Tohru Fujisawa
Kresba: Tohru Fujisawa

51A4XCEBPFL._SX317_BO1,204,203,200_Dal jsem si hned pět dalších knih téhle kultovní mangy o jednom velmi netypickém učiteli… protože teď se komiks už pořádně rozjel.

Onizukova pozice učitele je pořád dosti nestálá. Musí dokázat, že dokáže splnit učitelské zkoušky, ale především ho terorizují žáci, i když už si mnohé získal na svou stranu. Jako pořádně tvrdý oříšek se ukáže blonďatá kráska s obřím IQ, které kdysi jedna učitelka psychicky ublížila a od té doby důmyslně šikanuje učitele. Poté tu jsou další vychytralé žačky, které chtějí Onizuku zničit a nebojí se k tomu vydírat i učitele s máslem na hlavě. A v desáté knize se Onizuka rozhodne vydělat peníze na výlet, které studentský pokladník ztratil. Když o něm pochybují, tak ještě „zvyšší sázky“ a vsadí se, že vydělá na luxusní dovolenou do Okinawy.

GTO je manga, která se zabývá vážnými tématy. Žáci zde dokáží být velmi krutí a vidíme, jak křehká může být důvěra vůči autoritám. Učitel Onizuka a vlastně i celý tento komiks s těmito nastolenými tématy bojují s až bizarním humorem. Ten je však vynikajícím způsobem zpracovaný. Kresba je skvělá a tempo až smrtelné.

Velmi zajímavá a mimořádně zábavná manga.

9/10

GTO_v07_029 GTO_v08_029 GTO_v10_017

Ghost in the Shell 1

Scénář: Masamune Širó
Kresba: Masamune Širó

obalka4.inddZásadní japonská manga, podle které se dodnes točí anime a která ovlivnila celý sci-fi žánr.

Na rozdíl od anime (co si vzpomínám, už je to dávno, co jsem ho viděl) a hraných filmů ale tahle manga přináší něco, co není u Japonců neobvyklé – infantilní humor. V Ghost in the Shell se řeší různé epizodky související s moderními technologiemi, korupcí a terorismem, a do toho se hlavní postavy dětinsky hádají, šklebí se, pobrekávají a tak. Je to zvláštní. Neříkám, že je to špatné, ale rozhodně to není nic, co by myslím většina čtenářů čekala.

Tohle osobně mi ale nijak zvlášť zážitek nekazilo (jen možná by to mohlo být víc „cool“?). Spíš si nemůžu pomoct, ale i když jsou příběhy kvalitně scenáristicky vystavěné, pořád se nejedná o nic, co by nějak přitáhlo moji pozornost a hrozně mě zajímalo, jak to dopadne. V nevýhodu Ghost in the Shell hraje to, že to, co bylo kdysi průlomové a nevídané je už dnes součástí žánru, takže jen máloco způsobí „wow“ efekt.

Na druhou stranu kresba je hodně slušná a velmi zajímavě na mě působí vsuvky autora, které ukazují, jak se vyzná v technologiích či třeba v geopolitice.

Ghost in the Shell je zvláštní dílo. Rozhodně to není nějaká ultra-cool cyborg řežba. Je to spíš trochu ujeté sci-fi, které má veliký smysl pro detail a je vcelku čtivé. Ale ani to není málo.

7/10

217 218 219

[Top]

Útok titánů 6-9

Scénář: Hajime Isayama
Kresba: Hajime Isayama

ut8Jedna z nejoblíbenějších mang (nebo minimálně nejoblíbenějších anime) má super premisu a správně temnou atmosféru. Ale postupně mě tenhle japonský komiks začíná čím dál méně zajímat.

V těchto čtyř knihách vidíme opět především Erena, který se dokáže proměnit v titána, ale jinak se toho o něm moc neví. Dojde i na jeden další velký zvrat týkajících se titánů, ale především se tu objeví další podivné záhady. Celkově je svět titánů velice záhadný a čtenář stejně jako přeživší lidé je  udržován v informační tmě, ví toho fakt málo. A to mě trochu štve. Manga se čte pěkně, o tom žádná, ale autor by nás nemusel tolik napínat a trochu víc odhalovat různé ty záhady.

Postavy nejsou úplně zlý, kresba mi přijde spíš průměrná (pěkná jen výjimečně), scény jsou jednou za čas drsné, ale jak se začínají opakovat, ten efekt postupně klesá. Upřímně řečeno čtu pořád tuhle mangu jenom proto, že čekám na nějaký další překvapivý zvraty a jsem zvědavej, co má všechno ještě autor v plánu. Ale ta rozsáhlost a představa, že ty informace z něho budu dolovat bůhvíjak dlouho, mě trochu děsí.

Slušná manga, ale jestli se to trochu víc v dalších dílech nerozjede, tak už ji asi dál číst nebudu.

7/10

016 018 040

[Top]

Richard III.

Scénář: Richard Appignanesi
Kresba: Patrick Warren

r3_jacketManga Shakespeare – nepřijde mi jako špatný nápad převyprávět klasiky ve formě, která teď zrovna frčí. Scenárista dokonce v dialogách přesně cituje Shakespeara, takže nejsou čtenáři ochuzeni o původní styl.

Kresba tohohle komiksu je ale zvláštní. Není to „ryzí“ manga, tj. ji nekreslil Japonec, ale Brit Patrick Warren. Ten však má styl mangy zvládnutý velice dobře. Přesně umí napodobit ty líbivé aspekty mangy, díky kterým jsou padouši správně ďábelští a krásky nádherně nevinné a zároveň sexy. Bohužel z nějakého důvodu působí kresba někdy nedokončeně. Sem tam chybí tuš, někdy v pozadí vidíme jen zhruba anatomii postav… A není to tak, jak se to dělá v japonské manze např. pro zdůraznění komediální situace, že postavy mají jen ty nejhrubší rysy. Tady to fakt prostě vypadá jen jako nedokreslená práce a opravdu z toho mám pocit, že to není dodělané proto, že nějak nestíhali. V konečným důsledku jsem si tedy kresbu často vychutnával, protože se mi manga styl líbí, ale často jsem se taky zarazil a nechápal, co je to za nedodělek.

K hodnocení samotného příběhu by mi určitě pomohlo, kdybych znal původní Shakespearovou hru, což neznám. Asi bych to neměl přiznávat, ale žádný obří fanoušek Shakespeara nejsem. Něco jsem četl v originále, občas tomu nerozuměl. Viděl jsem nějaké filmové adaptace, některé mi přišly moc fajn, ale že bych v nich viděl geniální satiru nebo nadčasové umění, to zase ne. Každopádně příběh tak, jak je vyprávěný v téhle manze, mi přišel… nic moc. Trochu moc rychle se tam zloduch Richard III. dostane k moci, protože on je inteligentní, zatímco všichni kolem něho jsou důvěřiví idioti, co ještě k tomu lpí na stupidních tradicích. Příběh pak vrcholí epickou bitvou dvou armád.

Pikle, které kuje Richard, mi nepřišly nijak zvlášť vynalézavý, prostě se nějak děly. Postav je tam hrozně moc, ale jediný zajímavý je právě Richard, který má něco do sebe, ale minimálně v jeho manga verzi jsem tam nějakou složitou psychologickou studii neviděl.

Manga Richard III. na mě nakonec působilo jako takové líbivé počtení s nijak zvlášť zajímavým dějem a slušnou kresbou.

6/10

manga-shakespeare-richard-3-2 manga-shakespeare-richard-iii r_col_02

[Top]

1/2 Prince Vol 1-2

Scénář: Yu Wo
Kresba: Yu Wo

f01Fantasy komiks z Tchaj-wanu, u kterého bych osobně vůbec nepoznal, že není z Japonska. Protože jako správná manga v sobě ukrývá něco pro běžné Evropany bizarního. Zde jde konkrétně o změnu pohlaví.

Manga… pardon „manhua“ začne docela pěkně. Fantasy svět je ve skutečnosti propracovaná virtuální hra a změnu pohlaví ve hře podstoupí jedna holka, která chce svému bráchovi ukázat, že i ona může být rovnocenným hráčem. Střet s ním ve hře je ale úplně na pozadí děje, víc se 1/2 Prince věnuje tomu, jak jsou holky i kluci na hlavní hrdinku s pohledným mužským avatarem nadržení.

Ze začátku se docela zajímavě formuje parta kolem hlavní hrdinky a nadrženost holek a zmatenost kluků, kteří na něm něco vidí a nechápou co, je taky nejdřív docela sranda. Dojde i na nějakou akci s monstry a kresba je pěkná – i když jen co se týče postav, se kterými si autorka vyhrává, na prostředí docela kašle. Jenže čím dál víc vidíme uřvané ženské a tajemné krásné chlapíky a příběh jde úplně do kopru.

Možná se v dalších knihách 1/2 Prince vrátí více k fantasy příběhu, ale ani ten mě až tolik netankoval, abych se kvůli ní ke komiksu vrátil. Takže za mě dohromady průměr.

6/10

f51 half_prince_vol2_ch06.half_prince_v02_c06_p007 phalf_prince_v02_c08_p076

[Top]

Love Hina Vol 1-3

Scénář: Ken Akamatsu
Kresba: Ken Akamatsu

lh01_000eKdysi dávno byla Love Hina jedna z úplně prvních mang, na kterou jsem narazil. Zkoušel jsem i anime, ale to mě tehdy tolik nezaujalo, a tak jsem dal přednost jiným japonským věcem. Teď jsem se ale rozhodl, že se po letech znovu na tuto slavnou mangu podívám.

Spoustu věcí jsem si dobře pamatoval. Příběh není nic extra výjimečného, zvlášť na dnešní japonskou tvorbu. Chlapec, který příliš v ničem nevyniká, se náhodou dostane do společenství mnoha krásných dívek, zde konkrétně do jakéhosi (nyní už zavřeného) hotýlku ve starodávném duchu. Původně si sem jede odpočinout, aby nabral síly před náročnými přijímacími zkouškami na Tokijskou univerzitu, ale osud tomu chce tak, že se zde zdrží. Kluk, který předtím v životě ani nedržel holku za ruku, najednou bydlí s mnoha dívkami a velmi často nějakou šílenou náhodou je uvidí nahé, spadne na ně, omylem „si šáhne“ a tak podobně… Ti z vás, co japonské anime trochu znají, už jasně vědí, o co jde, ti, co ne… tak jim to musí připadat jako hrozná čuňačinka. Vítejte v Japonsku.

Každopádně i když japonských děl na podobné téma jsou na tisíce, Love Hina je jedno z těch, které je dodnes obdivované. Hodně za to může kresba, která je prostě skvělá. Jednotlivé holky jsou roztomilé a „akce“ je taky velmi vtipně rozkreslená. Taky když přijde na nějakou dramatičtější scénu, tak to má autor v ruce a vyfrkne působivou scenérii. Myslím, že kouzlo Akamatsuovy kresby spočívá v tom, že to vypadá děsně jednoduše, ale rozhodně není a vizuálně je Love Hina výjimečná.

Dalším velkým kladem je příběh, který odcejpá a děj často náhle úplně změní směr. Ale ať už jde o plánované vyznání lásky nebo náhlou cestu po Japonsku, ať už jsou ty příběhy primárně romantické nebo vtipné, vždy to je napsané neuvěřitelně poutavým stylem. I ty nejtriviálnější věci jsou napsány tak, že si říkáte „ještě jednu kapitolu“, protože musíte vědět, jak to všechno dopadne.

Přestože je Love Hina hlavně o ťulpasovi, který žije s „harémem“, je to překvapivě kouzelná manga.

Minimálně první tři booky takové byly. Doufám, že se příběh bude dál pěkně rozvíjet a nenarazím na slepá místa, protože tohle je zatím fakt velmi kvalitní počtení.

9/10

lh01_011e lh02_041e lh03_055e

[Top]

Spirála 3

Scénář: Džundži Itó
Kresba: Džundži Itó

spirala-3-5281-0-1000x1000Spirála se nám dotočila k finále. A stojí to za to.

Nejdřív řeknu to nejdůležitější a pro fanoušky téhle mangy asi nejevidentnější věc – Sakra, tohle je ale nechutná záležitost. Jo, místy je to fakt moc hnusný a zároveň to umí být pořádně strašidelný. V tomhle díle uvidíme třeba odporné mutace lidí a zároveň čtenáře může děsit, jak obyvatelé městečka začínají šílet a chovat se odporně k ostatním.

Manga postupně eskalovala. V prvních dvou dílech jsme spíš viděli uzavřené epizodky, takové strašidelné historky, které by fungovaly i odděleně. Vždy měly společného jen protagonistku, mladou křehkou Kirie, a ústřední motiv spirály, který autor mangy velmi nápaditě všude možně nachází. Ve třetím díle už máme souvislý děj o tom, jak události v městečku překročily veškeré hranice, a tak se Kirie snaží z města utéct.

Jak jsem říkal, je to místy pořádně odporná záležitost, ale díky úchvatné kresbě taky zatraceně atmosferická a díky geniálnímu/šílenému mozku autora povětšinou dost nápaditá – čtenář se nestačí divit, co všechno se před jeho očima odehraje.

Vynikající hororový komiks.

8/10

624777 spirala-3-1 spirala-3-2

[Top]

Rainbow Vol 1-2

Scénář: George Abe
Kresba: Masasumi Kakizaki

Rainbow_volume_1_coverVěznice je vděčné téma pro fikci. Vysvobození z věznice Shawshank, Zelená míle či seriál Oz dokáží z diváka vyždímat pořádně silné emoce. Přesně tímhle způsobem na nás jde i japonská manga Rainbow.

A je to teda mazec. Jenže… Japonci se rádi do toho pořádně opřou, když jde o násilí. V tomhle komiksu proto vidíme ultradrsnou věznici z poloviny 20. století, kde jsou mladiství věznění v přeplněných celách, vykonávají těžkou práci, jsou dozorci surově biti a někteří dokonce i znásilňováni. Vše je ještě k tomu vyobrazeno pořádně temnou kresbou. Také je nám však naznačováno, že existuje nějaké světýlko (duha?) naděje na konci tunelu a to v podobě přátelství.

Ze začátku je komiks fakt síla. Například je dech beroucí hned úvodní scéna, v níž nová skupinka trestanců v dešti nastupuje do autobusu. Musí mít přes hlavu pytle, díky čemuž vypadají pro okolní přihlížející, zvlášť pro jednu malou holčičku, jako monstra. Mladí vězňové jsou však pod pytli vystrašenější než oni…

Postupně poznáváme ústřední partu, a i když někteří jsou vizuálně opravdu oškliví, všichni jsou to správní hoši. A to až moc. Jasně, někteří mají na svědomí i vraždu, ale vždy je obhajitelná snad i pro ty nejtvrdší soudce (jeden třeba zabije chlapa, který se chystá znásilnit malou holkou). Nejdřív jsou na sebe kluci nabroušení, ale zvlášť jeden z nich jim ukáže cestu tím, že trpí za jejich hříchy. V podstatě on je Ježíš a oni jsou jeho svatí. Což začne být dost divný, když máte skupinku kluků, kteří jsou shodou okolností na stejný cele a shodou okolností jsou všichni jedni z nejsprávnějších kluků, kteří měli zároveň všichni šílenou smůlu a byli dohnáni okolnostmi udělat menší či větší trestný čin.

Na druhou stranu ti, co jsou proti nim, jsou všechno ztělesnění zla. Dobro u hlavních hrdinů bych byl ještě ochoten přijmout, ale zlo antagonistů postupně působí směšně. Vězeňský doktor znásilňuje děti, hlavní dozorce chce zabít hlavního hrdinu, protože ho jednou zesměšnil, a pak tu je ještě třeba stará tlustá mamina, co zneužívala jednoho z ústřední party. Všechny tyto postavy vypadají maximálně ošklivě a nechutně, jako příšery z pohádky.

Příběhy jsou rámovány patetickými vyprávěnky od autora mangy, který se nás snaží přesvědčit, že něco podobného sám zažil (byl taky ve vězení). Já mu to ale nějak nežeru. Nemyslím si, že v Japonsku žijí jenom lidi bez chyb a lidi, co jsou monstra. Tady opravdu není nic mezi tím, takže se komiks stal pro mě patetickou blbůstkou, která se bere šíleně vážně. Je však výborně nakreslená a skvěle se čte. Dva booky mi ale bohatě stačí.

6/10

grainbow_v2_ch20_p187 nrainbow_v01_008 nrainbow_v01_016

[Top]

Hikaru No Go Vol 18 – 23

Scénář: Hotta Yumi
Kresba: Obata Takeshi

1421528274No pane jo. Nedalo mi to a musel jsem tuhle mangu už „dobouchat“ do konce. Umí být totiž tak zábavná a napínavá…

Přitom se pořád jedná o komiks o dětech, co hrají deskovou hru Go, která může být dost náročná a v Japonsku se v určitých kruzích dost řeší. Nejen že existují různé turnaje a mistrovství, ale hráči se také docela složitě klasifikují a ti nejlepší se pak těší velké úcty. Hlavním hrdinou je kluk Hikaru, který se s hrou Go seznámil díky duchovi, jehož ze začátku nechal hrát hry s pomocí jeho rukou, což nezůstalo bez odezvy. Hikaru už sice hraje sám, ale dozvuky několika mála her, které byly vedené dávným mistrem Go, jsou v komiksu pořád cítit.

V posledních svazcích se odehrává jakési mistrovství asijských juniorů – Japonsko versus Jižní Korea versus Čína. Korejci i Číňani jsou pořádní borci, takže se Japončíci pěkně zapotí. I když je komiks určený i pro nejmladší čtenáře, je poměrně realistický, takže se zde například rozhodně nedá předpokládat klasické vyvrcholení, které známe z klišovitých sportovních filmů. Naopak Hikaru No Go je někdy až překvapivě realistický například tím, jak se v průběhu děje mění postavy. Už jsem o tom psal, ale připadá mi, že podobně jako v životě je Hikaru občas obklopený těmi lidmi, později to zase táhne s trochu jinou partou…

Postavy jsou často fajn (a skvěle nakreslené), takže vůbec nevadí, že furt přichází nové. V těchto svazcích se třeba zjeví úplně nový talent, který chce dokázat svým rodičům, že jeho talent v Go něco znamená, nebo nadšený mladý novinář, co Go velmi sympaticky prožívá.

Hikaru No Go má poměrně otevřený konec. Turnaj nějakým způsobem skončí, což přinese až filozofické závěrečné myšlenky plus nějaký ten mysteriózní náznak (čehož je jinak v manze naprosté minimum). Spousta věcí, postav a vztahů se nijak nedořeší – komiks by mohl úplně v klidu pokračovat. Částečně je to možná chyba, částečně se to dá považovat za další realistický prvek této mangy.

V každém případě je Hikaru No Go vynikající a krásná manga pro každého čtenáře.

8/10

188_08 hikaru18_01_21 hikaru157_05

[Top]

Great Teacher Onizuka Vol 4-5

Scénář: Tohru Fujisawa
Kresba: Tohru Fujisawa

51W77T300VLDalší díly oblíbené mangy o šíleném pubertálním učiteli, který si musí zjednat pořádek na škole plné všelijakých výrostků.

V těchto dílech se učitel Onizuka dostane do křížku s vyrýsovaným tělocvikářem, který je podobný nadrženec jako on, jen je to ještě větší loser. Epizodky, v nichž se ho snaží porazit ve všelijakých sportovních výzvách jsou šíleností přesně v duchu téhle mangy. Podobně tak ujeté je, když Onizuka randí (nebo se o to alespoň snaží) s krásnou maminkou jednoho ze svých žáků, který zcela pochopitelně zuří. Jenže naštvaný student má smůlu, protože Onizuka už si začíná získávat gaunery ve třídě na svou stranu.

Zajímavý děj pak nabízí část o učiteli, který působí jako milý a hodný mladík, ale vyklube se z něho stalker, z něhož mrazí. Tady začne být i manga pěkně napínavá, a tak zamrzí, že tenhle příběh se v pátém booku ještě nedořeší.

Celkově GTO zase nabízí ujetou srandu a sem tam pěkný dramatický příběh.

8/10

[Top]

Vinland Saga Vol 13-14

Scénář: Makoto Yukimura
Kresba: Makoto Yukimura

3317497-13Manga s vikingy si teď dává trochu oraz s velkolepou akcí, protože sledujeme mladého vikinga Thorfinna, jak je nyní v otroctví na farmě, kde zcela přehodnotil svůj život. Nachází krásu v míru a válka a násilí všeobecně mu je odporné. Ale na počátku 11. století člověk jen tak konfliktu neunikne, takže ani v těchto knihách rozhodně nenajdeme jen nějaké klidné rozjímání nad životem…

Konflikty začínají eskalovat a nemalou měrou tomu přispívá král Canute (Knut), který byl kdysi jemným dítětem, jehož si pletly s holkou, ale nyní zhrubnul a stává se z něho chladný a krutý stratég. Do toho je tu krásná dívka v otroctví, za níž se vrací její manžel, jenž kvůli válce zešílel, což se jejímu starému pánovi, který si ji vydržuje i jako milenku, vůbec nelíbí…

Opět tu máme pořádně drsné a vyhrocené scény v úchvatné kresbě. Na rozdíl od starších čísel je nyní ale tématem Vinland Sagy hledání mírumilovných řešení v často zdánlivě neřešitelných situacích. I když by někdo mohl namítnout, že takhle to v reálu nefunguje, Thorfinnova mučednická odhodlanost tu je neskutečně cool.

Snad jen se za dvě knihy toho tolik nestalo, tak i když se Vinland Saga čte pořád parádně, doufám, že nabyde ještě trochu na větší epičnosti.

8/10

e012 ovinland_saga_c092_p004 u006

[Top]

Gunslinger Girl Vol 10-11

Scénář: Yu Aida
Kresba: Yu Aida

2718031-11Další díly populární mangy o vraždících holčičkách, které jsou roboticky upraveny, aby bojovali pro tajnou italskou službu.

V desátém booku se vyskytuje především blonďatá Triella, která se bude vrhat do nebezpečných misí a jejíž velmi temná minulost bude odhalena. V jedenácté knize se pak rozjede snad největší prozatímní mise holčičích kyborgů. Jeden ďábelský terorista se chystá zbombardovat město a pouze malé holky se svými „bratry“ (důvěrnými pobočníky) ho můžou zastavit.

Opět je Gunslinger Girl postavený především na akci a emocích. Akce je hezky rozkreslená a umí být působivá. Emoce zase stříkají ze všech stran především kvůli zamlženým vzpomínkám a pocitům holek, které kdysi byly obyčejnými dětmi, ale nyní musí být neustále programovány k poslušnosti. Jejich „bratrové“ agenti jsou obvykle drsňáci, ale i oni nejsou z kamene a své „sestřičky“ si oblíbí… jenže jsou si vědomi, že ani jejich odolná robotí těla nepřežijí vše.

Pěkné pokračování.

8/10

029 ogunslinger_girl_ch62_p08 rgunslinger_girl_ch61_p08

[Top]

Pokémon Adventures Vol 1-2

Scénář: Kusaka Hidenori
Kresba: Kusaka Hidenori

1865611-pokemonadventures02Během šílenství s Pokémon GO jsem si říkal, že bych se mohl vrátit k „původnímu materiálu“. Animovaný seriál mě nebavil ani kdysi, ale kamarád se kdysi zmínil, že manga je poměrně zajímavá, a tak jsem se po chvíli pátrání dostal k tomuto komiksu „Pokémon Adventures“, taktéž známý jako „Pokémon Special“. Ten už je dosti stařičký a je vytvořený podle původní hry, která celé to šílenství s kapesními příšerkami započala.

Manga má na první pohled „jednoduchou“ kresbu, v níž postavy mají jen jednoduché rysy v obličeji a připomíná to dětské animované věci. Což je v pořádku, protože tento komiks určený dětem je. Při bližším zkoumání a hlavně čtení komiksu je ale vidět, že kreslíř Kusaka Hidenori je slušný machr a s přehledem zvládá dynamiku, správný ksichtění a co je asi důležité – samotní Pokémoni vypadají skvěle.

Především mě ale zajímal příběh, který se hry sice drží, ale asi spíše volně – přidává hromadu různých dobrodružství, kde zapojuje monstra docela vynalézavým způsobem. V jednu chvíli straší v tajemném domě, jindy zase hlavní hrdina Red (Ash je až jeho americké jméno v seriálu) musí s pomocí svých Pokémonů vyhrát komplikovaný závod. Na rozdíl od seriálu tu Red/Ash cestuje po většinu času sám, ale jeho kamarádi ze seriálu se v manze taky objeví, i když většinou jen na chvilku.

Hodně mě zajímalo, jestli bude komiks „dospělejší“ než animovaný seriál, protože mám tu zkušenost, že i japonské komiksy pro děti jsou často slušně propracované a místy překvapivě dospělé. Pokémon Adventures je však ryzí dětský komiks (alespoň v prvních dvou knihách). Snad jen holky jsou tu trochu víc sexy (ehm, já vím, že jim má být sotva 15 let, ale říkejte tohle Japoncům…) a bitky mezi Pokémony jsou o chlup drsnější než v seriálu. Je tam jedna scéna, která by v animovaném seriálu asi neprošla, v níž je Pokémon rozseknut vejpůl. Nijak zvlášť brutálně, ale stejně…

Pokémon Adventures je v každém případě hodně vyvedeným dětským komiksem. Příběh rychle odcejpá, pořád se něco děje a zatím to (narozdíl od seriálu) nepůsobí repetetivním dojmem. Určitě si přečtu i další díly.

7/10

pokemon1 pokemon-adventures-2153681 pokemon-adventures-2153853

[Top]

Ashita No Joe Vol 2-3

Scénář: Osamu Dezaki
Kresba: Osamu Dezaki

5191998-03Tuhle japonskou boxerskou klasiku jsem kdysi s chutí načnul a teď se k ní vracím. Je to pořádně stará záležitost, svou cestu ke slávě započala v roce 1968. V té době ještě styl manga nevypadal tak jako dnes, spíše připomínal cartoon styl z amerických seriálů či současné evropské komiksy zaměřené na mladší publikum (např. Tintin).

Už ale před skoro 50 lety to Japonci uměli v komiksu pořádně rozjíždět. Ashita No Joe může vypadat na první pohled kresebně jednoduše, ale například dynamika je parádní a Osamu Dezaki umí vyprávět pomocí obrázků se zdánlivou lehkostí, kterou by mu mohli kreslíři závidět i dnes.

Příběh se točí kolem chlapce jménem Joe, který má talent pro box, ale je spíše flákačem a frackem, co vyrůstal na ulici a podle toho se často chová. Zásadní zvrat nastává ve druhém booku, kdy už má policie všech jeho kousků dost a zavře ho do drsného pasťáku, který je regulérní věznicí s přísnou ostrahou. Jeho boxérský mentor Danpei se ale ani teď nevzdává a do věznice navíc přijíždí pomáhat i krásná dívka z lepší rodiny, z nichž jsou všichni paf, ale Joe jí dává její hranou svatouškost pěkně sežrat.

Ashita No Joe je místy temný, ale převážně jde o zábavné počtení, který umí čtenáře skvěle napínat. Poměrně realisticky a bez příkras ukazuje myšlení lidí, a proto i když jde v jádru o dobrodružný příběh o dětech, skrývá v sobě i mnoho obecných pravd o tom jak svět funguje.

Skvělá manga, která rozhodně s lety nezestárla.

8/10

9-1 9 18

[Top]

Dungeon Meshi Vol 1-2

Scénář: Ryoko Kui
Kresba: Ryoko Kui

1-3Kuchařská manga trochu jinak. Skupinka klasických fantasy dobrodruhů – elfí kouzelnice, lidský válečník a hobití zloděj – se vydávají hlouběji do jeskyně, aby zachránili zbytek své party, který slupnul drak. Potkávají trpaslíka, jenž je zblázněný do objevování způsobů, jak všechny ty potvory v jeskyni co nejchutněji uvařit – a jeho největším snem je připravit luxusní jídlo právě z draka, po kterém hlavní hrdinové pasou. To sice nejdřív na hlavní hrdiny neudělá dojem, ale vzhledem k tomu, že jsou po posledním „respawnu“ švorc, uvítají možnost získat jídlo levně z prostředků, které nabízí sama jeskyně.

Autorka mangy jde až neuvěřitelně do hloubky co se týče vymýšlení toho, jak funguje jeskyně. Ukazuje ji jako svět, který se řídí svou vnitřní logikou, a zjišťujeme celý její ekosystém. Poté brzy přijde na řadu biologie monster, které hlavní postavy chtějí uvařit, a nakonec – opět s japonskou precizností – přichází i pohled do světa vaření, kde nás dokonce čeká u každého jídla kompletní fiktivní recept včetně ukazatelů obsažených tuků, vitamínů apod.

Za to si tenhle komiks rozhodně zaslouží velikou pochvalu. Bohužel i když je komiks komediální a dochází na nějaké vtípky, tak to není až taková řachanda. Asi největší problém je v postavách, které nejsou špatné, ale pro svou schématičnost nejsou příliš zajímavé…

Proto i když je tahle manga fajn, dvě knihy mi stačí a nebudu se dál s družinou pídit po tom, jak asi chutná drak.

7/10

bdungeon-meshi-6101725 i012 m004

[Top]