Category Archives: Image

Jupiter’s Legacy 1-2

Scénář: Mark Millar
Kresba: Frank Quitely

JupiterLegacy2_001aNa tuhle Millarovu oceňovanou pecku jsem se fakt těšil, ale jsem rád, že jsem si počkal, až bude více dílů. Dvě minisérie Jupiter’s Legacy na sebe velmi úzce navazují a zároveň 10 čísel vycházelo dohromady dlouhé čtyři roky.

Prvně musím pochválit kresbu Franka Quitelyho, kterého miluju od jeho All Star Supermana, a v tomhle komiksu „jede bomby“ přesně v tomhle supermanovském duchu. Zdejší superhrdinové jsou správně ikoničtí, a i když jde zde o Millarovy původní superhrdiny, mají v sobě ten nádech klasických superhrdinů jako jsou Superman či Wonder Woman.

Jupiter’s Legacy přejímá s úctou základní superhrdinskou myšlenku a v kouzelném retro duchu nám představuje první americké superhrdiny, abychom později viděli jejich nelichotivé stránky. Nejedná se o až takovou dekonstrukci žánru jako u Strážců, ale rozhodně je tenhle komiks Watchmenům v lecčem podobný. Nastupuje mladá generace hrdinů, která pořádně neví, co si ve světě počít, protože moderní doba není zdaleka tak černobílá jako dříve. Především vidíme syna a dceru největšího a dosud žijícího „supermana“, který je pořád uznávaný a aktivní hrdina, zatímco jeho potomci se jeví jako ostuda rodu, protože je zajímá prchlivá sláva, berou drogy a podobně.

Tenhle námět není v dnešní době kdovíjak objevný, ale Millar ho zpracoval na výbornou. Komiks je především strhujícím rodinným dramatem, kde o zvraty není nouze a je neskutečně chytlavý. Navíc je v Jupiter’s Legacy i mnoho zajímavých nápadů, například se mi hodně líbilo realistické pojetí superhrdinských bitek, které se často odehrávají tak, že hromada superhrdinů se vrhne na nejmocnějšího oponenta, povalí ho na zem a tam do něho ze všech stran tlučou a kopou, dokud není zneškodněn. To mi připadá velice realistický, spíš takto by možná vypadaly bitky, kde je opravdu potřeba zastavit někoho nebezpečného, ne žádné blyštivé bojové umění, lítání vzduchem… spojené s ničení majetku a ohrožování civilistů.

Jupiter’s Legacy je mimořádně zábavné dílko, které dále rozvádí superhrdinské téma. Nejedná se o tak přelomové a dospělé dílko jako Strážci, ale rozhodně se v něm dá najít mnoho zajímavých myšlenek a takhle by podle mě měla vypadat práce se superhrdinským žánrem.

9/10

JupiterLegacy2_009 Jupiter's Legacy Vol. 2 002-010 Jupiter's Legacy Vol. 2 004-010

,

A.D.: After Death – Book One

Scénář: Scott Snyder
Kresba: Jeff Lemire

A.D. - After Death v1-000Scotta Snydera mám rád, Jeffa Lemirea mám rád… Ale ani jeden z nich u mě není zárukou kvality. A bohužel tenhle komiks to dokazuje.

A.D.: After Death je minisérie o třech „knihách“. Každé číslo má cca 70 stran a navíc komiks obsahuje hromadu textů, takže to budete louskat delší dobu, než jste u komiksu zvyklí. Většinou mě zarazí, když po mně komiks nečekaně chce, abych četl delší samostatný text (plus sem tam nějaká ilustrace), ale mnohokrát je to nakonec fajn. Tady mě to docela otravovalo.

Velice pomalu se v první knize rozjíždí příběh o chlapíkovi, který žije v jakési blízké budoucnosti, v níž se lidé dožívají mnoha stovek let. Zároveň se dozvídáme o jeho melancholickém dětství.

Děje je knize opravdu poskrovnu, ale to má vynahrazovat kresba Jeffa Lemirea. Ten kreslí velmi ošklivé postavy a celkově má svůj velice zvláštní styl. Nějakým zázrakem to však někdy funguje, například to bylo super v jeho Essex County Trilogy. Zde mě však Lemireův styl nebavil a postavy jsou nejen ošklivé, ale jsou i vzhledově dost zaměnitelné.

Snyderovy texty nejsou špatné a nějakou tu atmosféru tam vykouzlí, ale zvlášť u tak lákavého sci-fi tématu je skoro za trest nořit se do nějakých dětských depresí místo toho, aby se člověk dozvěděl víc o té budoucnosti.

Je dost možné, že v dalších číslech čeká čtenáře nějaké to vyvrcholení, možná i překvapivý zvrat. Já se ho ale nedozvím, protože skoro celou první knihu After Death jsem prozíval.

5/10

A.D. - After Death v1-009 A.D. - After Death v1-019 A.D. - After Death v1-054

,
[Top]

Black Monday Murders Vol 1: All Hail, God Mammon

Scénář: Jonathan Hickman
Kresba: Tomm Coker

TheBlackMondayMurders_TP-1Hickman už zase využívá reálný základ a zveličuje ho do extrému. Udělal to tak už u Manhattan Projects, kde se to hemžilo psychopatickými vědci (jako je třeba Einstein…) s šílenými vynálezy. Tady zase využívá tzv. Black Thursday, událost, během níž padla burza a s ní padali z oken i sebevražední investoři.

Autor komiksu mimochodem hned zkraje vysvětluje, že to je víceméně hoax, ale začne do komiksu psát i další svoje teorie, takže už se dostává velmi rychle od reality k něčemu působivějšímu. Zdejší burzovní makléři jsou totiž neuvěřitelně mocnou skupinkou, která je v aktivním jednání s pekelnými démony.

V komiksu je spousta textových vložek, což moc u komiksu nemusím, ale zde to je relativně zajímavé i poučné (jen je blbý, že přesně nevím, co jsou ještě fakta a co už fikce). Především se ale Black Monday Murders můžou chlubit impozantní kresbou, kterou Hickman výborně využívá, protože i jeho scénář je pořádně temný a tajuplný.

Bohužel Hickman má nejspíš opět velikášské plány s přehnaně komplexním příběhem, takže se toho za celou knihu vlastně moc nedozvíme. V cca poslední třetině se konečně rozjede nějaký opravdový příběh (předtím to je mix působivých scén, které možná někdy budou mít nějaký větší smysl), v němž vidíme neshody mezi nejmocnějšími byznysmeny světa a černošského detektiva, který ani před natolik mocnými lidmi nechce ohnout hřbet.

Některé scény jsou opravdu super, ale jako celek mě Black Monday Murders nenadchl. Na můj vkus příliš málo příběhu a příliš roztahané. Je to zajímavý kousek, ale další čísla mě už nelákají číst.

7/10

(Obsahuje Black Monday Murders 01-06)

The Black Monday Murders Vol. 01-019 The Black Monday Murders Vol. 01-071 The Black Monday Murders Vol. 01-089

[Top]

Sex Criminals Vol 1

Scénář: Matt Fraction
Scénář: Chip Zdarsky

Sex Criminals Vol 1 TPB (2014) (Digital) (K6-Empire) 000Konečně jsem se dostal k téhle oceňované sérii od Matta Fractiona. A naštěstí se tady na rozdíl od Hawkeye asi můžu přidat k hypeu.

Komiks je vcelku originální – Sledujeme mladý pár, z nichž každý má za sebou bohatou a zajímavou sexuální minulost (která se zde taky velmi zábavně popisuje). Spojí je kromě počátečních sympatií také to, že mají neobvyklou schopnost „zmrznout v čase“ chvíli poté, co mají orgasmus. To vede k plánu na vyloupení banky a dokonce se zjeví jakási záhadná „sexuální policie“, která ví o jejich schopnostech.

Zajímavý je, že ačkoliv tu máme i tu vloupačku a další věci ohledně dalších možných sexuálních schopností, Sex Criminals se soustředí především na ústřední hrdiny – což vůbec nevadí. Oba jsou to dost sympaťáci, oba i trochu vybočují z klasických stereotypů hlavních hrdinů. Například hlavní chlapík není žádný alfa samec, ale zároveň je ňoumou a „nerdem“ jen trochu. Pravděpodobně díky svým zvláštním schopnostem si získal zdravé sebevědomí a nevadí mu otevřeně mluvit o vztazích a sexu. Celkově je komiks psaný v moderním duchu, takže ukazuje sex jako něco, co je místy ujetá zábava, místy něco trochu strašidelného a místy něco, co může zásadně ovlivnit vztahy. Hlavně se ale v komiksu neodsuzuje. Ano, asi už jste pochopili, že tohle se v povinné četbě na církevních školách neobjeví.

Kresba je mimochodem taky moc fajn. Pokud bych měl komiksu něco vyčíst, tak bych řekl, že jsem se místy občas nechytal u komediálních částí komiksu. Někdy je to skvělá sranda, ale cítil jsem v tom, že se Fraction snaží střílet vtipy ze všech stran, a ty mě často míjely. Nejvíc je to vidět u jedné krátké psané povídky, která má být velkou řachandou, ale mně nijak zvlášť zábavná nepřišla.

Celkově je Sex Criminals výborným zábavným komiksem. Výjimečný mi zatím spíše připadá hlavně co se týče té sexuální otevřenosti, jinak je to spíše „jen“ kvalitní komiks se sympatickými postavami a správně ujetými nápady.

8/10

Sex Criminals Vol 1 TPB (2014) (Digital) (K6-Empire) 024 Sex Criminals Vol 1 TPB (2014) (Digital) (K6-Empire) 044 Sex Criminals Vol 1 TPB (2014) (Digital) (K6-Empire) 077

[Top]

Savage Dragon 41-52

Scénář: Erik Larsen
Scénář: Erik Larsen

SD 049 - 01Další eskapády Savage Dragona nejsou vůbec špatné, ale…

Seržant Dragon má nyní na starost svůj vlastní superhrdinský tým, který má operovat po celé Americe – ne jen v Chicagu, jak byl náš hlavní hrdina zvyklý. Díky větším a důležitějším misím se dostane do jiného světa, kde zdánlivě uvízne. Tenhle větší vesmírný příběh mi připomněl marvelovské příběhy z 60. let, kde se ale Larsen snaží o větší promyšlenost a dospělost. To se mu podle mě povedlo jen částečně. Má tu hodně prostoru k tomu, aby pořádně zamíchal se vztahy mezi postavami, který ale vůbec nevyužije. Například daleko od Země cestuje s krásnou superhrdinkou, které se evidentně líbí, a zároveň s ženou, která je jeho bývalá přítelkyně, avšak z paralelního vesmíru, kde dopadla jako prostitutka závislá na drogách. Z nějakého důvodu z toho Larsen (alespoň v následujících 8 číslech) vůbec nic nevykřeše, a místo toho se Dragon později dostane do pohodového milostného vztahu s dávnou kamarádkou.

Ani u jiných postav se neděje žádné velké drama. Ale pohodový komediální komiks to taky nemá být, drama tu jen má obstarávat superhrdinská dobrodružství, která nejsou špatné, ale nijak zvlášť dobré taky ne. Poslední čísla z tohoto výběru už jsou spíš jen takové pokoukání na superhrdinské bitky, ale především na prsaté ženy, často velmi spoře oděné, někdy i zcela nahé (a Larsen zakrývá jen ty nejnutnější centimetry lidské kůže).

Průser je 50. výroční číslo, které obsahuje klasický příběh od Larsena následované různými minipříběhy s postavami z Dragonova vesmíru od jiných autorů. Většina je hrozně nudná. Je tam příběh i od Jepha Loeba, jenže ten má pět stran a jedná se o minicrossover s nějakými postavami ze zapomenutého nakladatelství Awesome Comics. Také tu máme hned několik příběhů ve stylu zlaté éry komiksu, kde vidíme hrdinu Mighty Mana a padoucha Wicked Worma, jak spolu svádí dětinské bitvy. Je to nakreslené a napsané přesně v tom Golden Age stylu, ale… nijak jsem v tom nenašel nic zábavného. Prvních pár stran je zajímavý sledovat, jak se vezmou mírně realistické a moderní postavy a převedou se do plochého infantilního stylu a jednoduchých zápletek, ale 60 stran takového komiksu je dost úmorných. Pravé komiksy z Golden Age jsou dnes pro dospělého čtenáře povětšinou nuda, ale aspoň mají nějakou tu historickou a nostalgickou hodnotu. Tohle je jen nuda.

Sexy akční komiks Savage Dragon začíná trochu upadat, doufám, že v dalších číslech se Larsen trochu víc rozjede.

7/10

Savage Dragon 52 page12 savagedragon48_04 SD-44 04

,
[Top]

Walking Dead: Compendium One

Scénář: Robert Kirkman
Kresba: Tony Moore, Charlie Adlard

Walking_dead_compendium_1Kdysi dávno jsem četl prvních pár desítek dílů této série, která mě nadchla a děsně jsem si přál, aby z komiksu udělal seriál. To se mi nakonec splnilo, a i když jsem mezi fanoušky komiksu spíše v menšině, seriál se mi líbil hodně. Konkrétně první tři série. U čtvrté už začínalo nadávat příliš moc lidí, a tak jsem se rozhodl si dát se seriálem pauzu a „vrátit se ke kořenům“. Nyní se ale tedy srovnáváním se seriálem nevyhnu.

Prvně tedy musím říct, že jsem byl teď po letech velmi překvapen, jak komiks nejde tolik do hloubky co se týče postav jako seriál. Zvlášť právě během těch prvních pár desítek čísel je mnoho postav spíše jen tak načrtnuto. Jsou napsané dobře a na mainstreamové poměry často i dost realisticky, ale prostě se Kirkman tolik nevěnuje jejich psychologii jako v seriálu. Třeba i různé „rozpady“ osobností a osobní krize se dějí spíše rychle a akčně, ne postupně s větší gradací. Asi tak po 25 číslech ale přeci jen i Kirkman začne na psychologii více klást důraz, takže vidíme i věci jako „vinu přeživších“. U postav taky moc nepomáhá fakt, že kresba je sice pěkná, ale někdy bývá problém některé charaktery rozlišit… zvlášť u blonďatých členek skupinky jsem míval často problém. Nemůžu si pomoct, ale v tomhle ohledu u mě seriál prostě vede. Koho psychologie zajímá, bude si mnohem víc mlaskat u seriálu. Na druhou stranu komiks má do povrchních charakeristik velmi daleko.

V čem však komiks seriál určitě převyšuje je drsnost. Řekl bych, že Kirkman se nesnaží šokovat za každou cenu, naopak spíše „přirozeně“ dochází ke scénám, u nichž zamrazí a mnohé z nich jsou nezapomenutelné. Seriál sice rozhodně není pro citlivější povahy, ale skutečné a zajímavé gore věci vidíme až v komiksu.

To jde ruku v ruce taky s akční stránkou komiksu. U seriálu se na akci musí čekat, zde ji vidíme mnohem častěji. A protože akce je podpořená dobře napsanými postavami a drsností, jedná se často o dechberoucí a úchvatnou záležitost.

Tak asi na stejno se seriálem je tu jeden z hlavních důvodů, proč je v mých očích Walking Dead tak oblíbený – a to je jednoduše nápaditost. Kirman má skvělé nápady, kam se může příběh ubírat, co se může postavám stát a jak ještě zombie/postapokalyptický žánr využít.

No a na závěr taky klišé, ale nemůžu si pomoct – komiks Walking Dead je neskutečně čtivý. U sériích máte často uzavřené příběhy (story arcy) a i zde se dá takto komiks „rozparcelovat“, ale na čtenáře tento komiks působí spíš tak, že prostě před ním neustále plyne… a to zatraceně zajímavým způsobem. Někdy je fakt těžký se od tohoto komiksu odtrhnout.
Komiks Walking Dead vyniká v mnoha věcech. A v tomto megasvazku jsem si parádně užil příběh Ricka a jeho party přeživších, kteří ve světě prolezlém zombiemi hledají klidné místo na život.

9/10

p29_8 The-Walking-Dead-Comic-013 The-Walking-Dead-Comic-006

,
[Top]

Sága 1

Scénář: Brian K. Vaughan
Kresba: Fiona Staples

CV-YLMT000-XX.qxdTenhle komiks chválí tolik lidí, že jsem ho musel okusit i já. I když jsem se trochu bál protože nejsem bůhvíjak velký fanda fantasy ani sci-fi.

Bál jsem se zbytečně. Sága (miminálně tento první díl) je totiž především neuvěřitelně poutavý příběh sledující zamilovanou dvojici a jejich zrovna narozené dítě, která ale musí utíkat před všemi možnými nepřáteli, neboť jejich dvě rasy jsou ve válce a je nemyslitelné, aby k sobě měli takto blízko. Základní premisa možná nezní až tak originálně, ale zpracování je naopak až absurdně plné nápadů a originálního zpracování. Šikovně kombinuje všechny možné žánry a přidává k tomu ještě svoji netypickou atmosféru.

Na kresbu tolik nedám, ale komplimentů složené Fioně Staples je mnoho a já rád jeden přidám – její kresba je fantastická a všechny ty nápady v komiksu ožívají  v jejím podání nezapomenutelným způsobem. Byl jsem fascinovaný vzhledem různých postav a zpracováním jednotlivých koutů světa, které se v tomto díle čtenáři ukáží.

Navíc tento komiks navzdory až pohádkové atmosféře není v žádném případě pro děti. V tomto světě, kde existuje magie i vesmírné lodě, taky tamější obyvatel naráží na podivný sex, krutosti a brutality (a vše Fiona Staples zvládá vizuálně úchvatně ztvárnit). Díky tomu mají i všechny důležité postavy zajímavou motivaci. I do záporných postav se můžete vcítit, nějakých generických monster je tu minimum.

O Sáze by se toho dalo říct mnoho, ale já zatím jen můžu říct, že v tomhle „hypeu“ jedu taky a Ságu jedničku doporučuju naprosto všem čtenářům komiksu.

9/10

saga-1-3 saga-1-1 ob1_3075

, ,
[Top]

Spawn: Origins Vol 1

Scénář: Todd McFarlane
Kresba: Todd McFarlane

Clipboard01První čísla Spawna jsem už sice kdysi dávno četl, ale rozhodl jsem se je po letech zkusit znovu.

V tomto booku vidíme zrod kultovní postavy, která stála při zrodu neméně kultovního komiksového nakladatelství Image. Spawn je netypický depresivní superhrdina. Prodal duši Ďáblu, který mu vrátil život, ale taky z něho udělal odporného mocného démona, na něhož jeho láska už zapomněla a založila si rodinu s jeho nejlepším kamarádem. Na začátku bojuje se zlouny spíše náhodou, než že by si řekl, že se stane strážcem pořádku.

Příběh je velmi slušný a na superhrdinský komiks i dost originální. Zezačátku spolu s hlavním hrdinou postupně odhalujeme, co se mu stalo, protože po svém znovuvzkříšení trpí ztrátou paměti. Tušíme ale, že s ním Ďábel nějak vydrbal. Spawn je známý tím, že pořád depkaří, ale v těchto číslech to nepůsobí vůbec špatně. McFarlane umí i občas přidat pěkné vyprávěcí techniky, například když občas vypráví část děje skrz tři odlišné televizní hlasatele – „objektivní“ reportérku, naštvaného, lehce fašounského bojovníka za občanská práva a bulvárního novináře. Celkově však myslím, že scenáristicky je Spawn spíš jen lehkým nadprůměrem.

Co naopak vyčnívá, je McFarlanova kresba. Viděl jsem jeho tvorbu v mnoha komiksech, ale zde bych řekl, že je umělecky na vrcholu. Spawn vypadá opravdu impozantně a kresba je akční, atmosferická a vypiplaná.

Zajímat mě u komiksu víc kresba, dal bych tomuto komiksu nejspíš větší hodnocení. Já jsem ale zatížený spíše na příběh, takže celkově je pro mě tento Spawn zajímavým fajn komiksem. Rád si přečtu pokračování, ale do mých top komiksů se nejspíš nedostane.

7/10

Spawn spawn_originsvol1_spawn_clown spawn_originsvol1_violator

[Top]

Savage Dragon Vol 8: Terminated

Scénář: Erik Larsen
Kresba: Erik Larsen

Savage Dragon 36 coverTuhle sérii mám vážně rád. Erik Larsen v ní s velkou tvůrčí svobodou rozjíždí superhrdinskou sérii, která je dělaná tak, aby ho bavila – sexy kočky, brutální bitky a to vše o něco dospěleji než tehdejší komiksový mainstream.

Image to hold tehdy rozjížděli ve velkým a je super, že získali práva na Mars útočí, takže hned zkraje tohohle booku Dragon změří síly s vraždícími marťany. Larsen se snaží o to, aby různé události měly i nějaký ten opravdový dopad, takže během této invaze emzáků zemře spoustu lidí, a Dragon je odejit od policie. Nevzdává se boje proti zloduchům, ale chce to dělat po svém. Také jeho vztah s bývalou pornoherečkou je pasé a Chicago začíná ze stínů znovu dostávat do rukou místní superpadoušská mafie.

Jak jsem říkal, autor tohohle komiksu se evidentně při komiksu dobře baví a minimálně já se rozhodně nenudím. Sice jsou postavy často charakterově poměrně jednoduše načrtnuté, ale vždy tak nějak fungují. Larsen se dokonce často neštítí využívat různé známé motivy a postavy od Marvelu / DC, takže je to svým způsobem jeho verze superhrdinského mainstreamu, možná i lehce parodie.

V každém případě je ale Savage Dragon stále velice fajn a zajímavá superhrdinská série.

8/10

Savage Dragon 36 page16 Savage Dragon 36 page12 SD 38 - 004

,
[Top]

Back to Brooklyn

Scénář: Garth Ennis, Jimmy Palmiotti
Kresba: Mihailo Vukelic

Back to Brooklyn- 001Na tenhle komiks jsem narazil náhodou, ale jakmile jsem uviděl jméno Garth Ennis, neváhal jsem. Bohužel si u mě ale tímto dílkem jinak skvělý autor udělal velký vroubek a příště už budu u podobné situace váhat.

Back to Brooklyn slibuje klasický, ale osvědčený námět. Drsňácký antihrdina (zde nějaký mafián na nižší úrovni, moc se to v komiksu nerozebírá) se brutálně mstí různým nechutným hajzlům, tak jak to dokáže jen někdo, kdo si moc neláme hlavu nad zákony a slabým žaludkem. Garth Ennis stylový násilí umí, ale tady to nestačí.

Kamenem úrazu bude to, že komiks napsal spolu s Ennisem jakýsi Jimmy Palmiotti. Ačkoliv je on napsaný pouze v „námětu“, zatímco u „scénáře“ je psaný pouze Ennis, tak podle úvodníků psané Palmiottim je dost vidět, že to je opravdu hlavně „jeho“ komiks. Hádám, že Ennis tu spíš nějak vypomáhal to celé sestavit do komiksové formy. Dost možná ani nepsal dialogy, protože ty nejsou nijak zvlášť zajímavé. Komiks se tváří hodně drsňácky a i když je v něm několik skutečně drastických scén, tak vlastně nic jiného nemůže nabídnout. Hlavní hrdina je absolutně nudná gorila bez charismatu a vedlejší postavy jsou na tom stejně tak. V příběhu je několik pokusů o zajímavější scény, a některé docela fajn jsou, většina je ale už jen tak přepálená, že je jen nelogická a trapná. Po scenáristické stránce je bohužel téměř všechno špatně. Jediné, co funguje, jsou některé scény s pomstou, kde brutálním způsobem zemře nějaká otravná postava, které tu fiktivní smrt přejete. To jsou jedny z mála okamžiků v komiksu, které jsem si užil.

V doslovech u jednotlivých číslech se ukazuje, že Palmiotti hodně čerpal ze své minulosti. Jeho historky z dětství a mládí jsou někdy dost fajn a zábavné – vlastně jsou MNOHEM zábavnější než samotný komiks. V jedné chvíli říká, že by chtěl napsat o svých zážitcích knihu. Na to bych mu rád odpověděl: „Jo, napiš ji a na tenhle rádoby-komiks se už vykašli.“

Velmi komiksu škodí i kresba, které nemůžu upřít docela zajímavý styl, ale v komiksu vůbec nefunguje. Všechny postavy jsou ošklivé (včetně sexy ženských, které mají být sexy) a hlavně nevýrazné. Stejně tak prostředí. Všechno je šedivé a špinavé, což asi má být, ale bez jakékoliv atmosféry. Grafická stránka je prostě plytká a spíše ji budete jenom tak nějak snášet.

Opravdu jsem nečekal, že komiks, kde se skví na obálce nápis „Garth Ennis“ bude pro mě nakonec možná nejhorší komiks, co jsem za poslední rok četl. Back to Brooklyn je do sebe zahleděný, připitomělý a ošklivý komiks (ale má slušné doslovy).

4/10

Back to Brok- 013 Back-to-Brooklyn--004 btb_04_010

[Top]

Savage Dragon / Hellboy

Scénář: Erik Larsen
Kresba: Erik Larsen

331037-20942-125443-1-hellboy--savage-draV rámci série Savage Dragon tu máme jeden krátký, ale vcelku výživný crossover. Seržant Dragon se poprvé střetává s oblíbeným pekelníkem Hellboyem.

Příběh se odehrává pouze během dvou sešitů, ale díky tomu nepůsobí natahovaně a nedochází nápady. Samotný příběh je velmi prostý – Gorila Brainiape s mozkem Hitlera dostane rozkaz zabít Dragona a když uvidí Hellboye, který ho kdysi málem usmrtil, rozhodne se jít i po něm. Kromě toho jsou tu i různí nemrtví Hellboyovi nepřátelé a vše ještě zkomplikuje Brainiapeova schopnost ovládat cizí těla. Takže si Dragon s Hellboyem dají nedobrovolně na čumák.

Výborný komiks z toho ale dělají všemožné nápady a detaily. Například je tu sice vymyšlen ten nějaký důvod, aby se Dragon s Hellboyem porvali, ale nevidíme tu klasické znepřátelení dvou kladných postav, žádné nadávání si a hecování se… Oba už o sobě slyšeli, a tak neočekávají, že by je ten druhý chtěl zabít.  V praxi to pak vypadá tak, že Dragon dává Hellboyovi na čočku a omlouvá se mu přitom. Navíc Dragon je v mnoha ohledech silnější než Hellboy (v kombinaci s jeho regenerací jde o neuvěřitelně silnou bytost), a tak se tu ani nesnaží předstírat, že jejich síly jsou vyrovnané.

Dále je taky fajn pozadí příběhu, v němž vidíme vůdce nejmocnější padoušské organizace Vicious Circle, který umírá, a tak se snaží si zajistit život skrz různé nadpřirozené bytosti jako upíři či zombíci…

Celkově je Savage Dragon / Hellboy vynikající jednohubka.

8/10

(obsahuje Savage Dragon 34-35)

09 14

, ,
[Top]

The Bulletproof Coffin

Scénář: David Hine
Kresba: Shaky Kane

bc 01Po delší době jsem si zase něco přečetl od mého oblíbence Davida Hinea. Ten umí v komiksu vytvořit pořádně drsné a mrazivé příběhy… Ale tento komiks je mnohem odlehčenější. Přesto tu určitě návaznost na Hineovou předchozí tvorbu vidím –  tato minisérie z roku 2010 je totiž parádní pocta starým (dnes by se asi řeklo „béčkovým“) komiksům, především těm hororovým.

V Bulletproof Coffin narážíme na klasického loserovského dospěláka. Manželka ho nesnáší, děti ho nesnáší a on je všechny taky zrovna dvakrát nemiluje. Útěchu Steve Newman nachází ve své sbírce všemožných popkulturních starožitností – staré figurky, plakáty, hračky a samozřejmě komiksy. Sbírka se mu rychle rozrůstá, protože má velmi originální práci. Pracuje pro společnost, která „uklidí“ domy zesnulých lidí od věcí, které nemají žádnou evidentní hodnotu a pozůstalí po nich netouží. Což právě často bývají věci jako pistolka hrdiného Coffin Flye či komiks o Ramoně, velmi letmo oblečené ženě z pravěku, které si Steve velmi rád nechá. Vcelku rutinní život se ale rázem změní, když Steve nalezne čísla komiksů, které neměly vyjít, začnou ho pozorovat záhadní muži v černém, a velmi brzy se realita začne proplétat s fikcí.

Pokud máte aspoň trochu rádi starší popkulturu jako hlavní hrdina této série, nejspíš si budete spokojeně pomlaskávat. V komiksu se objeví i obsah některých údajně starých komiksů, které naprosto úžasně věrně napodobují  komiksy ze Silver Age, ale zároveň působí více svěže a jsou zábavnější. Celkově je Bulletproff Coffin sice dosti ujetý, ale zároveň rámcově příběh smysl dává, a je díky tomu často dost napínavý.

I zkušenějšího komiksáka pravděpodobně zarazí kresba. Je super, že obálky nelžou. Dělá je stejný kreslíř stylem, který může na první pohled vypadat velmi jednoduše, až dětinsky. Kreslíř ale samozřejmě svoje umění velmi dobře ovládá a aspoň já jsem si velmi brzy na jeho styl zvyknul a neumím si teď představit tento komiks v jiné kresbě.

Na závěr ještě musím zmínit, že autoři Hine a Kane v celé minisérii uvádí tu meta-hru o komikse v komiksu do dokonalosti tím, že v jednom čísle si můžeme číst historii údajných legendárních tvůrců těch starých komiksů, kteří se jmenují… David Hine a Shaky Kane. Navíc nechybí ani různé fiktivní reklamy či dokonce vystřihovánky, kde si můžete vyrobit svého vlastního Coffin Flye či skoro-3D panoráma s Ramonou, královnou doby kamenné.

David Hine je naprosto skvělý komiksový autor. A proto napsal už i lepší kousky. Ale Bulletproof Coffin je i tak vynikajícím zábavným komiksem pro lidi, co mají rádi trochu toho ujetého dobrodružství. A teď mě omluvte, musím si jít vystřihnout jednu kozatici.

8/10

bc 10 bc 100 bc_05_0009

,
[Top]

Savage Dragon vol 7: A Talk with God

Scénář: Erik Larsen
Kresba: Erik Larsen

1006307Komiksová série seržanta Dragona je nejen pořád skvělá, ona se snad i mírně zlepšuje. V tomto booku už příběh sviští jak dobře namazaný lyže a že se toho neděje málo. Dragonova věčně nadržená přítelkyně si ho chce vzít za muže, ale ten se obává, že na rodinný život není připravený. Zdá se, že je tu ale ještě jedno tajemství, které Dragonovo rozhodování neusnadní. Do toho město Chicago není pořád v klidu, zvlášť jím otřásá napětí mezi „zrůdami“ a obyčejnými lidmi, kteří se jimi cítí ohrožení.

V tomhle booku se objeví i nějací „zvláštní hosté“, konkrétně podivný Maxx, temný depkař Spawn… a Bůh. Musím říct, že Maxx mě jako postava docela zaujal (nečetl jsem u nás vydaný komiks s ním) a se Spawnem je sranda, protože Dragon se s ním setká v pekle a myslí si, že je to jen nějaký bláznivý sen, tak ho o to víc stírá a nebere vážně.

Celkově v těhlech díle není tolik erotiky (ale i ta se samozřejmě najde v podobě různých průsvitných triček a tak), ale Larsen tu především rozjíždí různé humorné situace a povedené vtípky, takže je možná tato kniha zatím z celé série nejvtipnější.

Savage Dragon snad nemůže zklamat, a tak tu máme další povedené díly z této akční pohodové série.

8/10

08 17 Savage Dragon 27 page10

, ,
[Top]

Savage Dragon Vol 6: Gang War

Scénář: Erik Larsen
Kresba: Erik Larsen

2591407-__kgrhqv__rme_oc1yyyqbqk_gwvzrw__60_57Nadporučík Dragon je prostě můj komiksový kámoš. Jeho komiksy jsou velmi příjemnou akční jízdou, kde je sice všechno vizuálně přehnané (všechny ty megasvaly a megakozy), ale zároveň je tu jasně vystavěný svět, který reflektuje superhrdinský komiks a zároveň nabízí jeho dospělejší alternativu (např. tím, že zde jsou postavy smrtelné).

V tomto booku si Dragon zabojuje z rozjančenýma Želvíma nindžama, ale taky dostane pořádnej výprask od zmutované matky holky, s kterou si kdysi Dragon něco začal a padouši ji kvůli tomu odkráhlovali. Mimojiné je teď v Chicagu (kde se komiks odehrává) volné místo pro potenciálního kingpina, neboť ten starý je po smrti. Zájem o zaplnění této pozice je obrovský.

V komiksu se prostě pořád něco děje, ať už jde o akci nebo i lehoučkou erotiku, a vše je skvěle nakreslené. Například mě moc bavilo, když na různých srazech padouchů vidíte v malých okýnkách různé jejich ksichty, abyste si je mohli v klidu prohlédnout a vidět, jak je Larsen nápaditě vymýšlí. Neztrácejí se v davu jednoho panelu, ale zároveň těch okýnek je hromada, takže to vykreslí tu představu davu všemožných záporáků.
Celkově – jako vždy – super počtení.

8/10

(obsahuje Savage Dragon 22–26)

4dd2e1c30fe93 4dd2e1c22006f 4dd52ed692fd8

, ,
[Top]